Zelenský má tvrdý odkaz pre Putina: V Rusku už silnie pocit porážky!

Ukrajinský prezident Zelenský vo svojom príhovore hlási, že ruské sily začínajú cítiť pocit porážky. „Ukrajina rozbíja takzvanú druhú najsilnejšiu armádu na svete,“ podotkol.

„Pocit porážky v Rusku silnie,“ dodal Zelenský.

Ruské sily sa asi nesťahujú z Chersonu, mesto chcú brániť, tvrdia experti

Ruské sily sa zrejme pripravujú na obranu juhukrajinského mesta Cherson, domnievajú sa analytici z amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW). Neisté je postavenie ruských jednotiek na severe Chersonskej oblasti, ktorý pravdepodobne ukrajinské jednotky znovu získajú pod svoju kontrolu do konca tohto roka, píše sa v správe inštitútu.

Rusi v Chersonskej oblasti budujú obranu, priblížili Ukrajinci

Ruské jednotky budujú obranu na ľavom brehu Dnepra v Chersonskej oblasti na juhu krajiny. Pri obci Hornostajivka pokladajú míny na ľavý breh Kachovskej vodnej nádrže, ale v mínových poliach ponechávajú priechody pre prípadné stiahnutie vlastných síl z pravého, západného brehu rieky. Súčasne v Donbase na východe Ukrajiny vedú útoky v dvoch smeroch, na Bachmut a Avdijivku, uviedol ukrajinský generálny štáb v rannom prehľade situácie na bojisku. Vojna pokračuje 244. dňom.

Náčelník generálneho štábu ruskej armády Valerij Gerasimov v pondelok zopakoval obvinenie, že Ukrajina pripravuje použitie tzv. špinavej bomby. Ide o bombu, kedy sú klasickou výbušninou do okolia rozmetané rádioaktívne látky. Vysoký vojenský predstaviteľ Igor Kirillov potom podľa agentúry TASS povedal, že ruské sily sa pripravujú na boj v podmienkach rádioaktívnej kontaminácie. Rusko chce, aby v utorok tvrdenia o špinavej bombe prerokovala Bezpečnostná rada OSN.

Gerasimov v pondelok telefonicky hovoril so svojimi náprotivkami z Veľkej Británie a Spojených štátov Tonym Radakinom a Markom Milleym a obvinenia, ktoré už v nedeľu vzniesol ruský minister obrany Sergej Šojgu, zopakoval.

Podobne hovoril aj ruský náčelník vojsk radiačnej, chemickej a biologickej obrany ruských ozbrojených síl Igor Kirillov. „Podľa informácií, ktoré máme k dispozícii, majú dve ukrajinské organizácie špecifické inštrukcie, aby takzvanú špinavú bombu vyrobili. Ich práce vstúpili do záverečnej fázy,“ uviedol. Dodal, že Kyjev potom chce útok zviesť na Moskvu.

„Ministerstvo obrany sa pripravuje na to, že bude čeliť provokaciám. Sily sú pripravené plniť úlohy v podmienkach rádioaktívnej kontaminácie,“ dodal Kirillov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *