Zelenský má problém! Ruské rakety nechali vyše milióna ukrajinských rodín bez elektriny

Teraz je veľká časť západnej Ukrajiny, ktorá leží ďaleko od frontovej línie bojov s Ruskom na východe, bez prúdu kvôli novým víkendovým leteckým úderom po celej krajine.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotňajšom večernom prejave uviedol, že nové „masívne“ údery boli namierené na Dnepropetrovskú, Chmeľnícku, Kirovohradskú, Mykolajivskú, Odesku, Rivnenskú, Volyňskú a Záporožskú oblasť.

„Pokračujeme v likvidácii následkov dnešných teroristických útokov na našu infraštruktúru,“ povedal Zelenskyj. „Geografia tohto nového masívneho úderu je veľmi široká.“

Už v minulých dňoch došlo v Kyjeve k výpadkom elektriny, pričom orgány energetickej siete varovali pred priebežnými výpadkami a vyzývali obyvateľov, aby prijali opatrenia na úsporu energie, napríklad aby nepoužívali veľké spotrebiče.

V sobotu národný prevádzkovateľ energetických služieb Ukrenergo uviedol, že škody spôsobené posledným kolom ruských štrajkov dosiahli nový rekord. Sobotná ruská letecká ofenzíva bola väčšia ako prvá veľká vlna úderov zo začiatku tohto mesiaca:

Podľa kancelárie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského prišlo po ranných opakovaných ruských náletoch o elektrinu viac ako 1,4 milióna ukrajinských domácností.

Ukrajinský generálny štáb oznámil, že na Ukrajinu počas dňa dopadlo 40 riadených striel a 16 údajne iránskych bezpilotných lietadiel.

Oleksandr Charčenko, ukrajinský predstaviteľ pre energetiku, v rozhovore pre americké médiá uviedol, že národná infraštruktúra dôležitá pre ľudí čelí „naozaj veľkým problémom“.

„Keď v meste nemáte elektrinu, znamená to, že nemáte vodu, nemáte dodávky plynu, nemáte nič,“ povedal Charčenko. Niekoľko dní pred zosilneným sobotným útokom vláda uviedla, že pri ruských úderoch bola zasiahnutá alebo poškodená tretina všetkých elektrární.

Najviac nových škôd v energetike bolo zaznamenaných na západe, juhu a v strede krajiny, pričom niektoré nemocnice odvtedy hlásia, že fungujú na záložné generátory. Nemocnice tiež čerpajú zásoby kyslíka a sladkej vody.

Podľa denníka The Guardian zaviedla Ukrenegro v nedeľu postupné výpadky elektriny, aby „predišla nehodám“:

Výpadky prúdu začali o 11.13 miestneho času (9.30 hodín SELČ), pričom domácnosti v Kyjeve boli rozdelené do troch skupín, ktoré budú „po určitú dobu odpojené“, uviedol DTEK.

Dodali, že výpadky by nemali trvať „dlhšie ako štyri hodiny“, ale môžu byť dlhšie „vzhľadom na rozsah poškodenia energetickej sústavy“.

Podľa posledného odhadu škôd, o ktorom informovala agentúra Reuters, „Rusko od 10. októbra zasiahlo najmenej polovicu ukrajinskej tepelnej výrobnej kapacity a spôsobilo útokmi škody za miliardy dolárov, ale nie všetky zasiahnuté energetické bloky prestali pracovať úplne, uviedol v piatok ukrajinský minister energetiky“.

Ďalej „Herman Halušenko v rozhovore pre agentúru Reuters uviedol, že pri útokoch, ktoré opísal ako útoky, ktorých cieľom bolo zničiť ukrajinský energetický systém, bolo zasiahnutých 30-40 % celkovej národnej energetickej infraštruktúry – tento cieľ však podľa neho nebol dosiahnutý.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *