Zelenský má odkaz pre ruských vojakov. Poslúchnu ho? „Utečte! Protestujte! Utečte k nám do zajatia!“

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes vyzval Rusov, aby sa postavili proti mobilizácii v krajine a nezúčastnili sa vojny, ktorú podľa neho chce iba jeden človek – ruský prezident Vladimír Putin.

„Protestujte! Bojujte! Utečte! Alebo sa vydajte do ukrajinského zajatia! To sú varianty, ako prežiť,“ obrátil sa podľa agentúry DPA Zelenskyj vo svojom pravidelnom videoposolstve v ruštine na obyvateľa Ruska. Podľa neho na Ukrajine zahynulo od začiatku invázie už 55-tisíc ruských vojakov.

Zelenskyj sa tiež obrátil na matky a manželky mužov, ktorí dostali povolávací rozkaz. „Nepochybujte o tom, že sa deti vedenia vášho štátu nezúčastnia vojny proti Ukrajine. Tí, ktorí vo vašej krajine rozhodujú, chránia svoje deti. A vaše deti nebudú ani pochované,“ povedal.

Na adresu svojich krajanov Zelenskyj povedal, že ruská mobilizácia je znamením sily Ukrajiny. Kvôli tomuto rozhodnutiu už vojna nebude pre Rusov len televíznou udalosťou, ale vstúpi im do reálneho života. Pre Ukrajincov sa naopak nič nemení, budú ďalej bojovať za slobodu pre svoju krajinu, uviedol.

V Moskvou ovládaných častiach Ukrajiny začnú pseudoreferenda o pripojení k Rusku

V Ruskom ovládaných alebo okupovaných častiach Ukrajiny dnes začnú referendá o ich pripojení k Ruskej federácii. Západ ihneď po oznámení o ich konaní dal najavo, že ich výsledky neuzná. Podobným spôsobom Rusko už v roku 2014 anektovalo ukrajinský polostrov Krym.

V zjavne koordinovanej snahe Moskvou dosadení predstavitelia Doneckej ľudovej republiky a Luhanskej ľudovej republiky v utorok oznámili, že oddnes začne referendum o pripojení k Rusku a že potrvá do utorka. Vzápätí to isté ohlásili aj úrady v Ruskom okupovaných častiach Chersonskej a Záporožskej oblasti. Ruský prezident Vladimír Putin ich podporil v stredajšom prejave, v ktorom zároveň vyhlásil čiastočnú mobilizáciu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *