Zelenský má odcestovať do Ameriky už dnes. Čo tam ide robiť?

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by mohol v stredu odcestovať do Washingtonu a navštíviť americký Kapitol, hoci cesta ešte nebola potvrdená a bezpečnostné obavy by si mohli vynútiť zmenu plánov, uviedol v utorok zdroj oboznámený s plánovaním.

O možnej ceste, ktorá by bola Zelenského prvou mimo Ukrajiny od 24. februára, keď Rusko začalo útok na krajinu, ako prvý informoval portál Punchbowl News. Jeho návšteva by mohla zahŕňať aj zastávku v Bielom dome, uviedla CNN. Obe médiá sa odvolávali na zdroje oboznámené so záležitosťou.

Očakáva sa, že Zelenskyj sa stretne s vedením Kongresu a šéfmi národno-bezpečnostných výborov republikánskej a demokratickej strany a mohol by vystúpiť na spoločnom zasadnutí Kongresu, uviedol Punchbowl.

Zelenskyj podnikol nečakanú cestu k jednotkám v poškodenom východnom frontovom meste Bachmut, čím zdôraznil koktavé, ale vytrvalé pokusy Ruska o jeho dobytie. V utorkovom večernom videopríhovore označil svoju cestu do „pevnosti Bachmut“ v Donecku, jednej z provincií, na ktorú si Rusko v septembri robilo nárok, ale väčšina krajín ju odmieta ako nezákonnú okupáciu.

Predtým v utorok predsedníčka Snemovne reprezentantov USA Nancy Pelosiová uviedla, že v stredu večer sa uskutoční zasadnutie Kongresu, ktoré bude mať „veľmi osobitný dôraz na demokraciu“.

Pelosiová v liste bližšie neuviedla, o čom bude zasadnutie. Jej kancelária bezprostredne nereagovala na žiadosť o komentár k údajnej návšteve Zelenského.

Zástupkyňa USA Marcy Kapturová, spolupredsedníčka Kongresovej skupiny pre Ukrajinu, pre CBS News uviedla, že prebiehajú snahy o to, aby Zelenskij v stredu prišiel do Kapitolu a vystúpil v Kongrese.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *