Zelenský Krym naspäť nezíska, myslia si experti. Toto sú dôvody

Ukrajinci v posledných týždňoch vyhlasujú, že chcú Rusov vyhnať nielen z územia pred februárovou inváziou, ale aj z polostrova Krym. Ten Rusko okupuje už od roku 2014. Obnoviť kontrolu nad touto oblasťou je však nereálne. Zhodujú sa na tom exminister zahraničia Cyril Svoboda a bývalý náčelník Generálneho štábu Jiří Šedivý. Tí v programe 360 ​​° zároveň vysvetlili, prečo.

„Podľa môjho názoru sa myšlienka, že by sa Ukrajina znovu stala suverénnou mocou nad územím Krymu, zdá ako nereálna. Má sa viesť zápas o hranice Ukrajiny pred vojnou (pred inváziou 24. februára, pozn. red.), a to si myslím, že je reálne,“ povedal vo vysielaní CNN Prima NEWS Svoboda.

V posledných vyhláseniach ukrajinskí predstavitelia tak podľa neho robia veľkú chybu, pretože svojim občanom sľubujú niečo, „čoho sa nedožijú“. „Majú sa sľubovať reálne ciele a môže byť niečo na rokovanie, ale podľa mňa to nebude Krym,“ dodal bývalý šéf tuzemskej diplomacie.

Podobne hovorí aj generál Šedivý. „Problém spočíva v tom, že Krym nie je to isté, čo Luhanská alebo Donecká oblasť. Napadnutie Krymu bude považované za napadnutie Ruska,“ uviedol. Zatiaľ čo na Donbase majú oficiálne hlavné slovo prerušení separatisti, hoci tí ťažko budú akokoľvek postupovať bez súhlasu Kremľa, Krym je Rusmi anektovaný už od roku 2014. Rusko už dlhšiu dobu varuje, že v prípade napadnutia vlastného územia siahne aj k jadrovým zbraniam.

Útok na Krym sa pritom v posledných hodinách odohral. A nešlo o maličkosť. „Už toto je veľmi diskutabilné,“ uviedol v programe 360° Šedivý v súvislosti s výbuchom na vojenskom letisku na Kryme, ktorý bol výsledkom úspešnej ukrajinskej sabotáže.

Utorkovú explóziu na Kryme podľa dostupných správ neprežil jeden človek a 14 ďalších utrpelo zranenie. Podľa Ukrajincov navyše Rusi pri výbuchu prišli o 9 lietadiel. Naopak Kremeľ tvrdí, že lietadlá nezasiahol.

Samotné vyhlásenia o znovudobytí Krymu môžu nakoniec ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a jeho ľudí negatívne dostihnúť, zhodujú sa obaja experti. „Znižuje to kredit Zelenského a spol.“ uviedol Šedivý.

Aj on sa domnieva, že Ukrajinci by sa mali zamerať na ofenzívu tam, kde sa Rusi zdržiavajú len od 24. februára, teda od začatia tohtoročnej invázie. „Konkrétna debata o Kryme je veľmi predčasná,“ poznamenal bývalý náčelník Generálneho štábu. Podľa neho by navyše Ukrajinci podľa vojenských čísel ani nemali na znovudobytie Krymu dostatočnú silu.

zdroj: CNN PRIMA NEWS

One Reply to “Zelenský Krym naspäť nezíska, myslia si experti. Toto sú dôvody”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *