Zelenský ide vziať okupované územia Putinovi a chystá sa tam všade vztýčiť ukrajinské vlajky

Ukrajinský prezident Zelenský vyhlásil, že jeho krajina si vezme späť územia, kde si Rusi vyhlásili referendá a anektovali ich. Ide o územia na Donbase vo východnej časti Ukrajiny, ktoré okupujú ruské jednotky.

„V priebehu tohto týždňa bolo v Donbase vztýčených čoraz viac ukrajinských vlajok. A o ďalší týždeň ich bude ešte viac,“ vyhlásil Zelenský.

Deväť prezidentov vrátane Zemana a Čaputovej odmietlo ruskú anexiu

Deväť prezidentov krajín strednej a východnej Európy, vrátane Miloša Zemana, v spoločnom vyhlásení odmietlo ruskú anexiu ukrajinských území a vyzvali ďalšie členské štáty Severoatlantickej aliancie k „podstatnému zvýšeniu“ vojenskej pomoci Ukrajine.

„Neuznávame a nikdy neuznáme snahy Ruskej federácie o anexiu akejkoľvek časti ukrajinského územia,“ hovorí sa vo vyhlásení, ktoré zverejnila kancelária slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej. „Nemôžeme mlčať tvárou v tvár očividnému porušovaniu medzinárodného práva Ruskou federáciou a preto vydávame nasledujúce vyhlásenie: Potvrdzujeme podporu zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny,“ píše sa v dokumente. Prezidenti deviatich členských štátov Severoatlantickej aliancie tiež vyjadrili podporu rozhodnutiu bukureštského summitu NATO z roku 2008 ohľadom budúceho členstva Ukrajiny v alianci.

Ruský ústup pri Lymane naznačuje, že Putin sa sústredí na udržanie okupovaných území na juhu Ukrajiny, skôr než na obranu Luhanskej oblasti, píše ISW

Ruská porážka a následné stiahnutie vojsk zo strategicky dôležitého mesta Lyman v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny naznačuje, že pre ruského prezidenta Vladimíra Putina je dôležitejšie udržanie okupovaných území na juhu Ukrajiny ako obrana Luhanskej oblasti, píše ISW.

Ukrajinská armáda sa už od sobotňajšieho večera sústredí na vypratanie a čistenie mesta. Napriek nedávnemu kolapsu frontu medzi Charkovom a Izjumom sa ruské jednotky sústredia na upevnenie pozícií v Chersonskej a Záporožskej oblasti. Rozhodnutie nebrániť oslabený Lyman či Kupjansk prišlo takmer určite od Putina, nie od vojenského velenia, usudzujú analytici ISW.

Ukrajinci vstúpili do Lymanu, v uliciach sa bojuje, ale ruskí vojaci sa sťahujú

Ukrajinskí vojaci vstúpili do strategicky dôležitého mesta Lyman v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny, potvrdila námestníčka ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo večernom prejave povedal, že sa o mesto bojuje. Ruské ministerstvo obrany dnes zároveň oznámilo stiahnutie ruských vojsk z tohto mesta. Zástupca šéfa ukrajinskej prezidentskej kancelárie Kyrylo Tymošenko večer na sociálnych sieťach zverejnil video, v ktorom ukrajinskí vojaci uvádzajú, že mesto už Ukrajinci oslobodili.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *