Zelenská odkazuje: Vy počítate drobné za drahšie energie, ale my mŕtvych na Ukrajine

Ekonomické dopady vojny na Ukrajine sú pre spojencov tvrdé, ale zatiaľ čo Briti počítajú drobné, Ukrajinci počítajú obete. Stanici BBC to v rozhovore povedala prvá dáma Ukrajiny Olena Zelenská. Podľa nej je dôležité neustále upozorňovať na ľudské obete vojny a prinášať ich príbehy.

V rozsiahlom rozhovore, ktorý odvysielala stanica BBC, sa Zelenskej opýtali, čo odkazuje Britom, ktorí sa stretávajú s rastúcimi účtami za energie, čiastočne v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu.

„Chápem, že situácia je veľmi ťažká. Ale dovoľte mi pripomenúť, že v čase pandémie covidu-19, a to je stále s nami, keď sa zvýšili ceny, bola postihnutá aj Ukrajina. Ceny sa zvyšujú aj na Ukrajine. Ale okrem toho sú zabíjaní naši ľudia,“ uviedla Zelenská. „Takže keď začnete počítať drobné na svojom bankovom účte alebo vo vrecku, my urobíme to isté a spočítame naše obete,“ dodala.

Komentáre Zelenskej nadväzujú na slová končiaceho britského premiéra Borisa Johnsona, ktorý minulý mesiac pri návšteve Kyjeva naznačil, že domácnosti v celej Európe budú musieť vydržať krízu životných nákladov a „držať kurz“ s Ukrajinou, aby čelila ruskej agresii. Európske krajiny obvinili Rusko, ktoré je významným svetovým dodávateľom energií, že v reakcii na sankcie používa plyn ako zbraň a obmedzuje jeho dodávky.

Zelenská povedala, že pre ľudí mimo Ukrajiny je ťažké pochopiť vplyv vojny na jej obyvateľov, ale je dôležité zdieľať ľudské príbehy o tom, akú daň si konflikt vyberá. Dodala, že mnoho rodičov by dojal príbeh ukrajinského chlapca, ktorý bol v marci natočený pri prechode poľských hraníc v záplave sĺz.

„Myslím, že otcovia a matky pri sledovaní tohto videa nemohli neprepuknúť v plač. Vždy sa vžijem do ich situácie a myslím, že každý človek na svete by mal cítiť to isté,“ povedala Zelenská. „Preto musíme tieto príbehy rozprávať, ukazovať ich, pretože sú to tváre vojny. Nie počet zvrhnutých bômb, nie množstvo vynaložených peňazí, ale ľudské príbehy – a takých príbehov je okolo tisíc,“ dodala.

4 Replies to “Zelenská odkazuje: Vy počítate drobné za drahšie energie, ale my mŕtvych na Ukrajine

    1. Vy ste kvoli amerike zapredali vlastny narod a este sa vyjadrujte, fuj ze vas hanba nefackuje. Prejde cas a vas narod pochopi do akej spiny a za aku cenu ste ho tam natiahli !!!

  1. Zaujímavé, tento zase furt točí o vojne a slovo mier som od neho ani raz nepočul. Tak komu vlastne vyhovuje táto situácia? Boris to však vystihol

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *