Zbláznili sa? Tisíce Nemcov protestovali: Chcú ruský plyn aj ropu. Držali ruské vlajky! (Video)

Niekoľko tisíc ľudí v centre Berlína demonštrovalo v sobotu proti energetickej politike vlády kancelára Olafa Scholza a proti rastúcim cenám. Pod heslom Energetická bezpečnosť a ochrana pred infláciou akciu zvolala strana Alternatíva pre Nemecko (AfD), ktorá má v krajine nálepku populistickej a až krajne pravicovej.

Podľa polície berlínskymi ulicami pochodovalo okolo 10-tisíc demonštrantov, napísala agentúra DPA.

Ľudia si priniesli nemecké aj ruské vlajky a transparenty ako „Nie zbrojenie a vojne“ či „Chcem ruský plyn a ropu“. Vyzývali tiež na odchod nemeckého ministra pre hospodárstvo a ochranu klímy Roberta Habecka. Sprievod, na ktorý dohliadalo veľké množstvo policajtov, prešiel okolo niekoľkých protidemonštrácií. Na tých sa podľa polície zišlo okolo 1500 ľudí.

Predseda AfD Tino Chrupalla sa na demonštrácii vyslovil za zrušenie sankcií voči Rusku, ktoré boli zavedené kvôli ruskej invázii na Ukrajinu. „Ceny plynu budú opäť normálne, keď budeme nakupovať lacný plyn z Ruska,“ vyhlásil.

„Na tom ruskom plyne sa nám varilo oveľa lepšie ako na tom probruselskom. Rezne už nebudú nikdy ako predtým.“ smeje sa v diskusii Lukáš.

„Čas sa zamyslieť nad financovaním Alternatívy pre Nemecko. Stavím sa, že veľa z peňazí bude nakoniec z Ruska.“ myslí si Kamil.

„Zbláznili sa? Veď ešte pred pár rokmi chceli zničiť Rusko Náckovia z Nemecka nie?“ pýta sa Tomáš.

„Ja teda Rusom nefandím, ale bohužiaľ sme sa nepripravili na takéto niečo a bojím sa, že padneme kvôli sankciám tak na kolená, že Putin si po nás príde a my sa nebudeme mať čím brániť…“ napísal Milan.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *