Zbláznil sa? Americký profesor na konferencii hovoril, že Ukrajina bude drvivým porazeným

Americký profesor obvinený z proruskej orientácie za svoje komentáre na konferencii Bank of America uviedol, že len poskytoval analýzu, a nie povzbudzoval Ukrajinu.

Profesor politológie na University of Rhode Island Nicolai Petro v pripravených poznámkach na tohtotýždňovej konferencii uviedol, že Ukrajina bude v konflikte s Ruskom „drvivým porazeným“. Denník Financial Times (FT) uviedol, že Petrove poznámky spolu s poznámkami ďalších rečníkov vyvolali rozruch, ktorý prinútil Bank of America predčasne ukončiť dvojdňové podujatie.

„Myslím si, že je veľký rozdiel medzi povzbudzovaním a analýzou, a ja som poskytoval to druhé,“ povedal Petro. „Keď hovorím, že ‚Ukrajina by bola drvivým porazeným‘, mám jednoducho na mysli, že táto vojna ju posunula ešte viac dozadu, ako bola pred vojnou, keď už bola najchudobnejším národom v Európe.“

Dostať Ukrajinu na cestu zdravého a udržateľného hospodárskeho rastu, pokračoval, by si preto vyžadovalo niekoľko desaťročí vnútornej a vonkajšej politickej stability.
Vnútorná stabilita znamená dosiahnutie politického urovnania a vonkajšia stabilita si vyžaduje povojnové urovnanie s Ruskom v otázke hraníc a lepších vzťahov, dodal.

„Bez obidvoch týchto faktorov na Ukrajinu nikdy neprídu žiadne seriózne investície a krajina bude nezadržateľne upadať,“ povedal Petro. „Žiaľ, od politických lídrov na Západe, v Rusku ani na Ukrajine nepočujem žiadne rozhovory o tom, ako dosiahnuť tieto ciele, ktoré sú nevyhnutné pre prežitie Ukrajiny.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *