Západ stále nakupuje ruskú ropu, tankery majú označenie „cieľová destinácia neznáma“

Rusko v posledných týždňoch zvýšilo dodávky ropy kľúčovým odberateľom, čím sa vzoprelo svojmu postaveniu vydedenca na svetových energetických trhoch.

Jedným zo stále obľúbenejších spôsobov dodávok sú tankery s označením „cieľová destinácia neznáma“, uviedol WSJ.

Vývoz ropy z ruských prístavov smerujúci do členských štátov Európskej únie, ktoré sú historicky najväčšími odberateľmi ruskej ropy, sa podľa serveru TankerTrackers.com v apríli zvýšil v priemere na 1,6 milióna barelov denne.

V marci po invázii na Ukrajinu vývoz klesol na 1,3 milióna denne. Obdobné údaje spoločnosti Kpler, ďalšieho poskytovateľa údajov o komoditách, ukázali, že toky v apríli vzrástli na 1,3 milióna denne z 1 milióna v polovici marca.

Vytvára sa však neprehľadný trh, ktorý zastiera pôvod tejto ropy. Na rozdiel od doby pred ruskou inváziou na Ukrajinu sa kupci ropy obávajú reputačného rizika obchodovania s ropou, ktorá financuje vládu, ktorú západní predstavitelia obviňujú z vojnových zločinov.

Ropa z ruských prístavov je stále častejšie prepravovaná s neznámym miestom určenia. V apríli bolo podľa údajov portálu TankerTrackers.com zatiaľ naložených do tankerov viac ako 11,1 milióna barelov bez plánovanej trasy, čo je viac ako do ktorejkoľvek inej krajiny. To je viac ako pred inváziou, kedy nebol naložený takmer žiadny.