Ukrajina nevylúčila útok na krymský most. Putin okamžite tvrdo reaguje ak to urobia

Tajomník Rady národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny Oleksij Danilov nevylučuje ukrajinský úder zameraný na most cez Kerčský prieliv spájajúci okupovaný Krymský polostrov s pevninským Ruskom.

Najvyšší bezpečnostný predstaviteľ to uviedol v rozhovore pre Rádio NV, informuje agentúra Ukrinform.

„Keby sme mali možnosť to urobiť, už by sme to urobili. Pokiaľ k tomu bude príležitosť, určite to urobíme,“ povedal Danilov.

Na otázku, či dôveruje garantom bezpečnosti Ukrajiny, Danilov odpovedal, že „existujú tri zložky, ktoré garantujú našu bezpečnosť. Prvou z nich sú naši uvedomelí občania. Druhou je naša armáda, celý bezpečnostný a obranný sektor. Tretie sú naše zbrane. To sú tri zložky, ktorým dôverujem. „

Zvyšok je podľa neho „všetky tie sľuby, ktoré nám ponúkajú ľudia pri moci (dlho nevydržia – pozn. red.): zmení sa administratíva a potom povedia: ‚To sme nepodpísali, bol tu iný prezident‘. Okrem toho si ich potom každý národ (garant bezpečnosti – pozn. red.) vykladá po svojom,“ povedal tajomník Rady pre národnú bezpečnosť a obranu.

Danilov povedal, že verí v ukrajinské zbrane, ktoré sa na bojisku ukázali ako jedny z najlepších na svete. „Mnohí boli zarmútení, keď sme zlikvidovali Moskvu (vlajkový krížnik Čiernomorskej flotily) pomocou našich ukrajinských rakiet,“ poznamenal.

Reakcia Kremľa

Na Danilovovo vyhlásenie už reagoval Kremeľ. Putinov tlačový hovorca Dmitrij Peskov ho považoval za „oznámenie o možnom teroristickom útoku“.

„Je to neprijateľné a je tu samozrejme mnoho znakov činov, ktoré podliehajú právnemu prevereniu s následným trestom,“ povedal.

Dmitrij Medvedev šiel vo svojich vyhrážkach ešte ďalej.

„Jeden z ukrajinských náčelníkov povedal, že treba udrieť na Krymský most. Dúfam, že chápe, že sa stane terčom odvetného úderu,“ povedal.