Západ chystá útok na Rusko, vyhlásil Lukašenko. Jeho armáda je na veľkú vojnu pripravená

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko tvrdí, že Západ chystá útok na Rusko cez jeho krajinu a už vytvoril strategické plány.

Hovoriť o tom už mal aj s ruským prezidentom Vladimírom Putinom „Pripravujú sa strategické plány na útok proti Rusku,“ tvrdí Lukašenko s tým, že Západ sa bude snažiť zacieliť na Rusko cez Ukrajinu a cez Bielorusko. „História sa opakuje,“ povedal bieloruský líder vo vystúpení pred absolventmi vojenských škôl a dôstojníkmi.

NATO však nikde verejne nevyhlásilo, že by chystalo útok na Rusko. Lukašenko však poukazuje na rozširovanie NATO a dodal, že Západ tlačí svet k veľkej vojne a bieloruská armáda by mala byť pripravená.

Westinghouse postaví ukrajinskú jadrovú elektráreň

Americké energetické konzorcium Westinghouse oznámilo, že v súvislosti s hroziacou energetickou krízou v tejto vojnou zmietanej krajine postaví ukrajinskú jadrovú elektráreň.

Spoločnosť Westinghouse uviedla, že dokončí výstavbu dvoch blokov v elektrárni Chmelnickij v strednej Ukrajine, ktorá bude fungovať na palivové tyče vyrobené v USA namiesto paliva ruskej výroby.

„Jedná sa o významné kroky pre energetickú nezávislosť Ukrajiny,“ uviedol David Durham, prezident spoločnosti Westinghouse Energy Systems, v pondelkovom vyhlásení.

Napriek výbuchu v černobyľskej jadrovej elektrárni v roku 1986 vyrába Ukrajina takmer polovicu elektriny v štyroch jadrových elektrárňach.

Rusko a Ukrajina budú s OSN rokovať o obilnej kríze v Turecku

Nové kolo rokovaní medzi Ruskom, Ukrajinou, Tureckom a OSN o vývoze obilia z Ukrajiny sa uskutoční v stredu v Istanbule, informovala agentúra Interfax s odvolaním sa na ruské ministerstvo zahraničia.

Ukrajina je kľúčovým vývozcom poľnohospodárskych produktov a jej neschopnosť dodávať životne dôležité zásoby obilia spôsobila prudký nárast cien potravín, čo prehĺbilo obavy z celosvetovej potravinovej krízy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *