Zákaz ruskej ropy by zničil maďarskú ekonomiku. EÚ nemá riešenia

O tom, aká je Európa závislá od ruského plynu, sme už informovali mnohokrát, ale EÚ sa v rámci svojich doposiaľ najtvrdších opatrení proti Rusku zamerala na úplný zákaz dovozu ropy.

Nie všetci členovia EÚ však súhlasia. Členský štát Maďarsko tvrdí, že ropné sankcie proti Rusku by „zničili“ maďarskú ekonomiku.

Minister zahraničia Peter Szijjarto uviedol, že Európska komisia nemá riešenie pre „obrovské problémy, ktoré by to pre Maďarsko spôsobilo“, a to napriek rozhovorom, ktoré prebiehajú, informovala agentúra Reuters.

Dodal, že dohoda o ropnom embargu by fungovala iba v prípade, že by sa vzťahovala na námornú prepravu ropy, pričom všetky dodávky ruskej ropy prostredníctvom ropovodov by boli úplne vyňaté.

Putin sa pripravuje na dlhú vojnu, tvrdia americké tajné služby

Viac informácií o varovaní amerických spravodajských služieb, že sa ruský prezident Vladimir Putin pripravuje na dlhú vojnu na Ukrajine, pričom ani víťazstvo na východe krajiny by nemuselo konflikt ukončiť.

Prichádzajú v čase, keď na východe krajiny pokračujú prudké boje, v ktorých sa Rusko snaží získať územie.

Moskva preorientovala svoje jednotky na dobytie regiónu Donbas po tom, čo Ukrajina odolala pokusom o dobytie svojho hlavného mesta Kyjev. Napriek tomu však jej sily zostávajú v patovej situácii, uviedli americké spravodajské služby.

Avril Haines, riaditeľ národných spravodajských služieb, v utorok pri vypočutí v americkom senátnom výbore uviedol, že Putin má stále v úmysle „dosiahnuť ciele mimo Donbas“, ale že „čelí nesúladu medzi svojimi ambíciami a súčasnými konvenčnými vojenskými schopnosťami Ruska“.