Rusi sa nám vysmievajú, že majú iných kupcov pre plyn a ropu. Ľudia na Západe budú vraj chudobnejší

Európa sa chce úplne odstrihnúť od ruského plynu či ropy a Rusi už reagujú. Vyzerá to, že sa nám dokonca vysmievajú.

Rusko má dostatok kupcov jeho ropy a zemného plynu aj bez krajín zo Západu. Počas tlačovej konferencie po rokovaniach s rezortným kolegom v Ománe to povedal ruský minister zahraničia Sergej Lavrov. „Nech Západ platí viac ako zvykol platiť Ruskej federácii a vysvetlí to jeho obyvateľom, prečo by mali byť chudobnejší,“ cituje ruského politika spravodajský portál BBC.

Johnson ponúkol pomoc v prípade napadnutia Švédska alebo Fínska

Premiér Boris Johnson vyhlásil, že podporí Švédsko a Fínsko, ak sa stanú terčom útoku – uprostred debaty vo vnútri oboch krajín o tom, či sa pripojiť k aliancii NATO.

Premiér je na 24-hodinovej ceste, na ktorej sa stretne s vedúcimi predstaviteľmi Švédska a Fínska, aby s nimi rokoval o prebiehajúcej invázii na Ukrajinu.

„Neochvejne a jednoznačne podporujeme Švédsko aj Fínsko a podpis týchto bezpečnostných vyhlásení je symbolom večného uistenia medzi našimi národmi,“ uviedol premiér vo vyhlásení vydanom pred jeho vystúpením.

Premiér v ňom uviedol, že „vyloží zámer Spojeného kráľovstva podporiť ozbrojené sily oboch národov v prípade, že budú čeliť kríze alebo sa stanú terčom útoku“.