Začína to? V Nemecku je kvôli obavám z prerušenia ruského plynu teplá voda na prídel

Nemecko začína pociťovať energetickú krízu na vlastnej koži. Kvôli obavám z prerušenia dodávok plynu z Ruska začína mnoho miest prijímať úsporné opatrenia. Znižuje sa napríklad teplota vykurovania budov, vypína sa pouličné osvetlenie a v niektorých bytových domoch dokonca tečie teplá voda len vo vybraných hodinách. O situácii informoval britský denník Financial Times.

„Situácia je viac ako dramatická. Sociálny zmier v Nemecku je vo veľkom nebezpečenstve,“ popísal stručne aktuálny vývoj Axel Gedaschko, šéf najväčšej nemeckej asociácie realitných spoločností. Energetická kríza sa u našich západných susedov stupňuje, pretože aj Nemecko čelí dramatickému rastu cien energetických komodít, hlavne zemného plynu, čo sa ale premieta aj do cien elektriny av neposlednom rade aj pohonných hmôt.

Zdraženie zemného plynu je také obrovské, že to pripomína dopady ropných šokov v rokoch 1973 a 1979. Vtedy tiež došlo v priebehu niekoľkých mesiacov k niekoľkonásobnému zvýšeniu cien kľúčovej energetickej komodity, ktorou bola na rozdiel od dneška ropa. Nemecko v 70. rokoch v dôsledku ropných šokov zažilo najväčšiu infláciu od konca prvej svetovej vojny, keď krajinu rozložila do tej doby nevídaná hyperinflácia. A podľa aktuálnych dát Spolkového štatistického úradu súčasné tempo zdražovania najskôr vytvorí nový 50-ročný rekord.

A podobne ako pred 50 rokmi, Nemecko začína na mnohých miestach zavádzať úsporné opatrenia. Ako informoval britský denník Financial Times, niektoré mestá vypínajú pouličné osvetlenie alebo obmedzujú prevádzkovú dobu verejných kúpalísk. Okrem toho majitelia bytových domov siahajú k ešte drsnejším reštrikciám.

Napríklad v saskom meste Dippoldiswalde, ktoré leží len pár kilometrov za česko-nemeckými hranicami, sa už nájomníci nemôžu sprchovať teplou vodou, kedykoľvek si spomenú. Od piatku to bude možné iba od 4 do 8 a od 11 do 13 hodín. Najväčší nemecký prenajímateľ bytov, spoločnosť Vonvovia, uviedol, že v bytoch, ktoré sú napojené na centrálny zdroj tepla, bude teplota vykurovania znížená medzi 23. a 6. hodinou iba na 17 stupňov. Vraj tak ušetrí až osem percent nákladov na kúrenie.

2 Replies to “Začína to? V Nemecku je kvôli obavám z prerušenia ruského plynu teplá voda na prídel

  1. Ako sa všetci máme dobre v tom kapitalistickom systéme. Zlatý socializmus na čele s KSČ a priateľstvom so ZSSR. Na rozdiel od dneška nám nič nechýbalo. Navyše, totalita, akú prevádza únia tu nikdy nebola.

  2. To je len a len dobre. Nech sa Nemci konečne prebudia. Je čas na to aby v celej EU začala kompletná rekonštrukcia vlád. Treba odstaviť od politickej moci túto liberálno-fašistickú čvargu. Kým sa to ešte dá, kým je na to ešte čas. Tik, tak …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *