Začína to: Španieli vo veľkom šetria. Obmedzujú kúrenie, svietenie aj klimatizáciu

Španielska vláda zaviedla v pondelok „naliehavé opatrenia“ zamerané na úsporu energie. Vláda prichádza s takýmito riešeniami v čase ruskej invázie na Ukrajine, respektíve z dôvodu hroziacej energetickej krízy v Európe.

Všetky budovy spadajúce do verejnej správy, rovnako ako ani obchodné domy, kiná, pracoviská, hotely, stanice či letiská nebudú môcť svoje priestory v lete ochladzovať na menej než 27 stupňov Celzia a v zime vykurovať na viac ako 19 stupňov Celzia.

Osvetlenie výkladov, pamiatok či práve nepoužívaných kancelárií bude musieť byť po 22.00 h vypnuté.

Ruská armáda ďalej pokračuje s ostreľovaním Bachmutu a Mykolajivu, tvrdí Ukrajina

Ruské delostrelecké útoky na mestá Bachmut a Mykolajiv pokračovali aj v utorok v noci, oznámilo ráno vedenie ukrajinskej armády. Miestne úrady v Mykolajive zaznamenali ráno v meste výbuchy a najmenej jeden človek utrpel zranenie, napísal server The Kyiv Independent. Cez noc sa ukrajinskej strane podľa jej tvrdenia podarilo odraziť niekoľko pokusov o ruský útok.

V okolí Bachmutu, kde ruské jednotky zaznamenali v posledných dňoch mierny postup, ruská armáda v utorok v noci pokračovala v bombardovaní vojenskej aj civilnej infraštruktúry. Ukrajinskí vojaci v oblasti odrazili niekoľko útokov a boje pokračujú, uviedol ukrajinský generálny štáb.

Onet: Ako si obyčajní Rusi ospravedlňujú vojnu proti Ukrajine

Odporcovia vojenskej agresie Ruska proti Ukrajine pokladajú túto vojnu za nezmyselnú a zločinnú. Za inváziou podľa ich názoru nestáli žiadne legitímne dôvody a jej zjavne agresívny charakter sa nedá ospravedlniť. Ale veľa ľudí v Rusku vojnu podporuje. Ako svoj postoj vysvetľujú? pýta sa poľský spravodajský server Onet v príspevku ruských socioložiek Veroniky Pticynovej a Svetlany Erpyljevovej.

Rusi podľa prieskumov hromadne podporujú vojnu proti Ukrajine. Analytici v snahe porozumieť vnímajú Rusov ako agresívnych imperialistov, alebo naopak pasívnych, podvedených šosákov. Na rozdiel od oboch zjednodušení náš prieskum ukazuje, že ľudia nie sú až tak neracionálni. Snažia sa zmieriť s emóciami a pokúšajú sa o rôzne ospravedlnenia, píšu autorky, ktoré podnikli 57 sociologických rozhovorov s prívržencami vojny.

Ľudia používajú súbor argumentov ako logickú konštrukciu pri obhajobe vojny. Tieto sú najčastejšie: Rusko dlhodobo ohrozujú sily NATO/Západu a Ukrajina je ich spojencom. Bránime sa. Musí s nami počítať. Ukrajina sa chystala na útok a my sme ju len predišli. Ruskojazyčný Donbas osem rokov čelí ukrajinskej agresii, bránime ho a jeho obyvateľov. Bojujeme proti fašistom/nacistom. Keď už náš štát začal vojnu, mal na to dôvody. Možno ich obyčajní ľudia nedokážu pochopiť, ale prezident ich dobre pozná.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *