Začína nová vojna?! Arménsko a Azerbajdžan zažili v noci ťažké boje

O intenzívnom ostreľovaní svojho územia zo strany Azerbajdžanu informovalo v noci na utorok arménske ministerstvo obrany. Podľa neho protivník využíva aj drony, uviedli ruské a arménske médiá. Azerbajdžanská strana oznámila, že reagovala na „rozsiahlu diverznú akciu“ arménskej strany, ktorá si vyžiadala obete na životoch. Obe strany sa v utorok ráno dohodli na prímerí.

Azerbajdžanská armáda podľa arménskeho webu Armenpress ostreľovala arménske územie prinajmenšom v okolí miest Goris a Džermuk. Útok podľa arménskej strany začal krátko po polnoci miestneho času (22:05 SELČ). Obe strany ohlásili obete na životoch.

Americký minister zahraničia Antony Blinken vyzval na ukončenie bojov.

Arménsky premiér Nikol Pašinjan si kvôli novej eskalácii konfliktu s Azerbajdžanom telefonoval s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, uviedol TASS.

Jeden z obyvateľov Gorisu portálu news.am povedal, že zhruba od pol dvanástej večer miestneho času bolo v meste počuť delostrelectvo. Pri Kornidzore si potom miestni všimli drony, uvádza rovnaký zdroj.

Azerbajdžanská agentúra APA uviedla, že podľa tamojšieho ministerstva obrany arménskej ozbrojenej sily použili najrôznejšie zbrane, vrátane mínometov, na útok na pozície, úkryty a základne azerbajdžanskej armády, čo vraj viedlo k stratám na životoch a poškodeniu vojenskej infraštruktúry.

Útoky sa podľa informácií na sociálnych sieťach odohrali aj mimo oblasti Náhorného Karabachu, ktorý je už desiatky rokov predmetom sporu oboch krajín. Rozsiahlejší konflikt na jeseň roku 2020 skončil po šiestich týždňoch porážkou Arménska, ktorá si ale aj vďaka ruskému sprostredkovaniu udržala kontrolu nad väčšinou Náhorného Karabachu.

Moskva má v oblasti mierovej jednotky, konflikty ale nie sú výnimočné. Pred mesiacom Rusko obe strany opäť vyzvalo na zdržanlivosť po tom, čo Azerbajdžan oznámil dobytie niekoľkých arménskych pozícií.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *