Nemecko odmietlo poslať Ukrajine tanky

Kyjev žiadal od Nemecka dodávky tzv. hlavných bojových tankov pre ukrajinskú armádu. Ukrajinská strana však ostala sklamaná.

Nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová dnes oznámila, že tanky pre Ukrajinu nepošlú.

Vysvetlila, že žiadna krajina nedodala na Ukrajinu bojové vozidlá pechoty ani hlavné bojové tanky západnej výroby. Dodala: „S našimi partnermi sme sa dohodli, že Nemecko neurobí takéto kroky jednostranne.“

Rusko chce hľadať investorov, ponúkne im štátne dlhopisy

Ruská vláda sa tento mesiac chystá ponúknuť investorom štátne dlhopisy za 40 miliárd rubľov. Oznámilo to v pondelok ruské ministerstvo financií. Námestník ruského ministra financií Timur Maksimov už minulý týždeň avizoval, že vláda si v septembri po sedemmesačnej prestávke vo vydávaní štátnych dlhopisov plánuje požičať peniaze na domácom dlhopisovom trhu.

Aukcie dlhopisov sa podľa ministerstva budú konať 14., 21. a 28. septembra. Ruská vláda vydávanie štátnych dlhopisov OFZ, ktoré používa na krytie rozpočtových deficitov, prerušila tento rok vo februári, niekoľko týždňov pred začatím invázie na Ukrajinu. Kvôli tej sa Rusko stalo terčom rozsiahlych sankcií zo strany západných krajín.

Prezident Vladimír Putin minulý týždeň predpovedal, že Rusko v tomto roku vykáže rozpočtový prebytok, ktorý by mal predstavovať asi pol bilióna rubľov. V apríli Moskva ešte predpokladala, že tento rok vykáže deficit, ktorý odhadovala na 1,6 bilióna rubľov. Uvádzala tiež, že na jeho financovanie využije peniaze zo štátneho fondu, uviedla agentúra Reuters.

One Reply to “Nemecko odmietlo poslať Ukrajine tanky”

  1. Že by prvý zaťažkávací test? To som na to veľmi zvedavý, ako to asi tak dopadne. Predajú? Nepredajú? Západ by to isto strašne bolelo, ak by sa na nich vrhli investori a rozobrali by
    ich ako teplé rožky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *