Za podporu LGBTI komunity v Katare hrozí futbalistom vylúčenie

Viaceré krajiny na futbalových majstrovstvách v Katare nebudú nosiť pásky na podporu LGBTI komunity, pretože by čelili športovým sankciám a ich kapitáni, ktorí by takéto dúhové pásky nosili, môžu dostať žltú kartu alebo byť vylúčení.

Anglicko, Belgicko, Nemecko, Švajčiarsko či Holandsko sa chystali nosiť kapitánske dúhové vlajky na MS v Katare, kde sú však vzťahy homosexuálov zakázané.

V spoločnom vyhlásení siedmich futbalových federácií sa uvádza: „FIFA veľmi jasne uviedla, že uvalí športové sankcie, ak naši kapitáni budú nosiť na ihrisku tieto pásky. Ako národné federácie nemôžeme dostať našich hráčov do pozície, v ktorej by mohli čeliť športovým sankciám vrátane kariet, preto sme požiadali kapitánov, aby sa nepokúšali nosiť tieto pásky na rukách v zápasoch MS vo futbale.“

„Boli sme pripravení zaplatiť pokuty, ktoré by sa normálne vzťahovali na porušenie predpisov týkajúcich sa dresov, a boli sme odhodlaní nosiť túto pásku. Nemôžeme však dostať našich hráčov do situácie, že by mohli dostať žltú kartu alebo boli nútení opustiť hraciu plochu,“ píše sa ďalej vo vyhlásení.

„Sme veľmi frustrovaní rozhodnutím FIFA, o ktorom sa domnievame, že je bezprecedentné. V septembri sme FIFA napísali o našom želaní nosiť pásku „One Love“ a nedostali sme žiadnu odpoveď. Naši hráči a tréneri sú sklamaní, sú silnými zástancami inklúzie a prejavia podporu iným spôsobom,“ uviedli fitbalové federácie.

Obrovský šok zažili v televízii ZDF, ktorá vysielala rozhovor s bývalým katarským futbalovým reprezentantom Chalidom Salmánm, ktorý označil v živom vysielaní homosexualitu za duševnú poruchu.

Chalid Salmán je vyslancom majstrovstiev sveta vo futbale, ktoré sa budú konať v Katare. Rozhovor okamžite ukončil hovorca šampionátu.

V Katare sa šampionát začne 20.novembra 2022 je homosexualita trestná.

Arabský štát očakáva, že na turnaj príde vyše milióna fanúšikov z celého sveta. A podľa Salmána by sa mali prispôsobiť katarským zákonom.

„Musia prijať naše pravidlá,“ povedal šesťdesiatročný Salmán.

„Homosexualita je u nás zakázaná. Ja nie som striktný moslim, ale zakázaná je kvôli tomu, že ide o duševnú poruchu,“ dodal bývalý stredopoliar.

Katar je prvou krajinou z Blízkeho východu, ktorá usporiada futbalový šampionát. Od pridelenia šampionátu však čelí kritike kvôli údajnej korupcii pri kandidatúre a tiež kvôli porušovaniu ľudských práv, píše portál pravda.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *