Z Európy je vraj záujem o ruský plyn cez plynovom Jamal. Moskva s tým nemá problém

Rusko je pripravené obnoviť dodávky plynu do Európy prostredníctvom plynovodu Jamal-Európa, ktoré boli predtým zastavené z politických dôvodov, uviedol v nedeľu podpredseda ruskej vlády Alexander Novak pre ruskú štátnu tlačovú agentúru TASS.

„Európsky trh zostáva relevantný, keďže nedostatok plynu pretrváva, a my máme všetky možnosti na obnovenie dodávok. Napríklad plynovod Jamal-Európa, ktorý bol zastavený z politických dôvodov, zostáva nevyužitý,“ povedal Novak.

Podľa agentúry TASS dochádza k nárastu dopytu po plyne z Európy, uviedol Novak.

„Dnes môžeme s istotou povedať, že existuje dopyt po našom plyne. Preto naďalej považujeme Európu za potenciálny trh pre predaj našich produktov. Je jasné, že proti nám bola spustená rozsiahla kampaň, ktorá sa skončila sabotážnymi činmi proti Nord Stream,“ povedal.

Rusko je v energetickom konflikte s Európou od februára, keď napadlo Ukrajinu.

V máji, len 44 hodín po tom, ako Ukrajina obmedzila tok zemného plynu cez svoje územie do Európy, pričom obvinila zasahovanie ruských vojsk, Gazprom zastavil dodávky cez plynovod Jamal-Európa vedúci cez Poľsko a prestal posielať plyn distribútorovi v Nemecku. Podľa štátnej tlačovej agentúry RIA Novosti bol Gazprom nútený pozastaviť dodávky v dôsledku sankcií uvalených na jeho materskú spoločnosť EuRoPol GAZ.

V decembri boli dočasne zastavené aj dodávky plynu z Nemecka na východ do Poľska, ktoré „klesli na nulu“, uvádza TASS.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *