WHO vyhlásila najvyšší stupeň ohrozenia, kvôli opičím kiahniam! Európa je na tom zle

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila kvôli opičím kiahňam najvyšší stupeň varovania, vysoké riziko je podľa nej v Európe. Podľa agentúry DPA tento krok nemá priame praktické dôsledky, pretože o prípadných opatreniach rozhodujú jednotlivé krajiny. Najvyšší stupeň varovania v súčasnosti platí pre covid-19 a detskú obrnu. Potvrdených prípadov opičích kiahne je celosvetovo cez 16 000 ľudí v 75 krajinách.

„Rozhodol som sa vyhlásiť stav ohrozenia verejného zdravia medzinárodného významu,“ oznámil v sobotu novinárom generálny tajomník WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Vyzval aj krajiny sveta, aby sa pokúsili zastaviť šírenie opičích kiahní. Tie podľa neho doteraz postihli vyše 16 000 ľudí v 75 krajinách. Uviedol tiež, že riziko vo svete je relatívne mierne, okrem Európy, kde je vysoké.

Šéf WHO pripomenul, že pred mesiacom zvolal krízový výbor, ktorý mal vyhodnotiť riziko opičích kiahní. Vtedy podľa neho bolo zaznamenaných 3 040 prípadov v 47 krajinách a výbor preto dospel k záveru, že táto choroba nie je ohrozením zdravia svetového významu.

Už v stredu WHO potvrdila 14 000 prípadov opičích kiahní vo svete. V Afrike pri súčasnej vlne tejto infekcii päť ľudí podľahlo, z iného kontinentu zomretí hlásení nie sú. Najviac prípadov nákazy sa vyskytlo v Európe, najmä medzi mužmi, ktorí majú sex s inými mužmi.

V minulosti sa opičie kiahne vyskytovali takmer výlučne v Afrike. WHO na štvrtok zvolala druhé stretnutie výboru, ktorý rozhodoval, či terajšie šírenie choroby vyžaduje vyhlásenie stavu ohrozenia verejného zdravia medzinárodného významu (PHEIC), čo je najvyšší stupeň výstrahy WHO.

„Bez ohľadu na odporúčanie výboru bude WHO maximálne podporovať krajiny v snahe zastaviť prenos a zachraňovať životy,“ uistil Ghebreyesus.

Opičie kiahne boli prvýkrát zaznamenané v Konžskej demokratickej republike v 70. rokoch minulého storočia a donedávna sa vyskytovali hlavne v častiach strednej a západnej Afriky. Tento rok v máji sa ale začali šíriť aj mimo týchto krajín, prvé prípady boli zaznamenané v Británii, Portugalsku či Španielsku.

Opičie kiahne boli zaznamenané aj v Českej republike či na Slovensku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *