Saudský korunný princ po Bidenovej návšteve volal Putinovi

Kremeľ vo štvrtok odhalil, že saudský korunný princ Mohammed bin Salmán, známy ako MBS, viedol telefonický rozhovor s Vladimirom Putinom, aby s ním prerokoval „stabilitu“ na svetových trhoch s ropou, týždeň po tom, čo Rijád navštívil ľavicový americký prezident , aby údajne požiadal Saúdov o zváženie zvýšenia produkcie.

Biden síce poprel, že žiadosť o viac saudskej ropy – pravdepodobne preto, aby pomohol znížiť ceny benzínu doma bez toho, aby umožnil americkým ropným spoločnostiam viac ťažiť – nebola cieľom návštevy, ale vo svojom článku pre Washington Post nazvanom „Prečo idem do Saudskej Arábie“ nechal nejasné, prečo presne bol minulý týždeň v Rijáde.

Biden síce tvrdil, že návšteva určitým spôsobom pomôže „čeliť ruskej agresii“ – čo je cieľ, ktorý MBS zrejme podkopáva tým, že zvyšuje kontakty s Putinom.

Návšteva zatiaľ nepriniesla Spojeným štátom žiadne hmatateľné výhody a poslúžila – prostredníctvom trápneho úderu pästí medzi Bidenom a MBS – k normalizácii diplomatického priateľstva so Saudskou Arábiou, čo Biden sľúbil, že v kampani v roku 2020 neurobí.

Podľa ruskej tlačovej agentúry Tass Putin a MBS údajne rokovali o zachovaní dohôd medzi krajinami OPEC+ – členmi ropného kartelu a pridruženej skupiny zahŕňajúcej Rusko – s cieľom „udržať stabilitu na svetovom trhu“.

„S uspokojením bolo konštatované, že krajiny – účastníci tohto formátu dôsledne plnia záväzky prijaté za účelom udržania požadovanej rovnováhy a stability na globálnom trhu s energetickými zdrojmi,“ uvádza sa v oficiálnom vyhlásení Kremľa k telefonátu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *