Ruskú inváziu na Ukrajine možno spôsobilo NATO, prekvapuje pápež František: Brechali na dvere Rusom

Pápež František tvrdí, že ponúkol cestu do Moskvy, aby sa stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a rokoval s ním o vojne na Ukrajine, ale zatiaľ sa neozval.

Pápež povedal talianskemu denníku Corriere della Sera, že 20 dní po ruskej invázii poslal do Kremľa odkaz prostredníctvom najvyššieho vatikánskeho diplomata.

Je to prvýkrát od začiatku vojny na Ukrajine pred viac ako dvoma mesiacmi, keď sa pontifik zmienil o Rusku alebo verejne volal Putina.

Pápež tiež uviedol, že nedávno viedol štyridsaťminútový približovací rozhovor s hlavou ruskej pravoslávnej cirkvi. Patriarcha Kirill vojnu podporuje a prvých 20 minút hovoru strávil čítaním všetkých zdôvodnení, povedal denníku.

Patriarcha sa nemôže premeniť na Putinovho ministranta, povedal pápež.

Pápež František sa tiež vyjadril, že NATO „brechalo“ Rusom na dvere a to mohlo viesť k Putinovej invázii na Ukrajinu.

V rozhovore pre talianske noviny Corriere della Sera sa František zamyslel nad ruskou agresiou voči svojmu susedovi a vyjadril sa, že zatiaľ čo nemôže povedať, že by prítomnosť NATO v neďalekých krajinách „vyprovokovala“ Moskvu, no možno k invázii dopomohla, píše Politico.

František odsúdil „surovosť“ vojny a prirovnal ju k občianskej vojne v Rwande z 90. rokov 20. storočia, ktorej výsledkom bola genocída menšinových príslušníkov kmeňa Tutsi.