Veľkonočné dni na Slovensku zmenili názov: Zabudnite na Bielu sobotu či Veľkonočný pondelok

Nové názvy dní Veľkej noci sa začali používať na Slovensku už od začiatku minulého roka. Zmena prišla v dôsledku nového vydania Rímskeho misála, v ktorom sú nové názvy jednotlivých dní Veľkej noci. Veriaci mali na zmenu dostatok času, aby sa na ňu mohli prichystať už počas omší, ktoré sa tak vedú od tohto januára, píše portál Dnes24.sk

Viac sa tak veriaci aj neveriaci môžu učiť nové názvy. Veľký týždeň sa odteraz bude volať Svätý týždeň. Zmeny sa dotknú každého jedného dňa, čo v praxi znamená, že sa zmení celý menoslov.

Kvetná nedeľa sa zmení na Palmovú nedeľu, Zelený štvrtok na Štvrtok Svätého týždňa alebo Štvrtok Pánovej večere. Veľký piatok bude po novom Piatok utrpenia Pána, Biela sobota sa bude volať Svätá sobota a Veľkonočný pondelok bude Pondelok vo Veľkonočnej oktáve.

Andrej Krivda, tajomník Liturgickej komisie KBS, vysvetlil, že nové názvy boli upravené presnejšie podľa latinského znenia. Oficiálne liturgické podklady budú v budúcnosti uvádzať novšie názvy, no budú sa aj naďalej používať tradičné názvy, ktoré sú používané celospoločensky. Dôvod úpravy nie je podľa neho nejaký hlboký ani teologický, ide naozaj len o presnejší preklad názvov týchto dní podľa latinského znenia Rímskeho misála.

Predstavitelia cirkvi zdôrazňujú, že ide o zvyk a nové názvy neovplyvnia samotný priebeh Veľkej noci. Veriaci sa tak nemusia obávať žiadnych dramatických zmien a môžu sa tešiť na oslavy Veľkej noci s novými názvami.

One Reply to “Veľkonočné dni na Slovensku zmenili názov: Zabudnite na Bielu sobotu či Veľkonočný pondelok”

  1. Výmysly a prekrúcanie kresťanstva sú nezmyselné. Vatikán odpadol od kresťanstva a jeho odporúčania sú protikresťanské. Vy šírite lži a slúžite satanovi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *