USA poslali jadrovú ponorku blízko Európy. Demonštrujú svoju silu

Spojené štáty vyslali na Blízky východ ponorku s jadrovým pohonom schopnú niesť 154 rakiet Tomahawk, uviedlo americké námorníctvo. Ponorka pôsobí v oblasti na podporu americkej piatej flotily, ktorá má základňu v Bahrajne. Agentúra AP poznamenala, že tento krok sa javí ako demonštrácia sily voči Iránu v situácii napätých vzťahov medzi oboma krajinami.

Americké námorníctvo len zriedka informuje o tom, kde rozmiestnilo svoje ponorky. Hovorca piatej flotily Timothy Hawkins sa odmietol vyjadriť k tomu, aká bola misia ponorky alebo prečo bola nasadená do tejto oblasti.

„Ponorka Florida dorazila do regiónu vo štvrtok a v piatok začala prechádzať Suezským prieplavom,“ uviedol Hawkins vo vyhlásení. „Je schopná niesť až 154 striel s plochou dráhou letu Tomahawk a bola nasadená spolu s piatou flotilou USA, aby jej pomohla zabezpečiť regionálnu námornú bezpečnosť a stabilitu,“ dodal.

Piata flotila USA hliadkuje v kľúčovom Hormuzskom prielive, cez ktorý prechádzajú ropné tankery prepravujúce 20 % svetovej ropy. Americké lode v Perzskom zálive sa v posledných rokoch opakovane dostali do kontaktu s ozbrojenými člnmi iránskych Revolučných gárd, ktoré zámerne prechádzali v ich kurze, keď sa plavili Hormuzským prielivom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *