Zoskupenie BRICS, kam momentálne patrí Rusko, Brazília, India, Čína a Juhoafrická republika, by sa malo rozšíriť až o 12 členov, niektorí z nich už podali prihlášky. Združenie piatich hlavných rozvíjajúcich sa trhových ekonomík by mohla doplniť napríklad Argentína, Turecko alebo Egypt, záujem by mohli mať aj Spojené arabské emiráty.
Informoval o tom ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. BRICS+, ako by sa skupina po prijatí nových členov nazývala, by potom mohla dosiahnuť hranicu podielu 50 percent svetového HDP. Informovali o tom servery Silk Road Briefing alebo Global Times.
Žiadosť o vstup do BRICS podľa ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova prejavilo „viac ako tucet krajín“. Zoskupenie bolo založené v roku 2009 a slúži prevažne na vzájomnú koordináciu obchodných záležitostí členských štátov.
The end of US hegemony and the US dollar as the worlds reserve currency is near. The next expansion of BRICS+ will have a GDP 30% larger than the US, over 50% of the global population and 60% of oil and gas reserves. Multipolar is inevitable. More details: https://t.co/ltGMQsnz5M pic.twitter.com/qahOtFnQok
— Kim Dotcom (@KimDotcom) November 12, 2022
Členovia navyše v roku 2014 založili politickú banku New Development Bank, ktorá koordinuje pôžičky na infraštruktúru. Banka bola založená ako alternatíva Svetovej banky, ktorá sa podľa členov sústredila príliš na Spojené štáty.
Akcie banky držia rovnakým dielom všetky členské štáty. V súčasnej dobe tvorí BRICS viac ako 40 percent svetovej populácie a zhruba štvrtinu svetového HDP, očakáva sa, že do roku 2030 sa tento podiel zvýši až na 50 percent svetového HDP. S tým by práve mohol pomôcť aj proces rozšírenia o ďalšie krajiny. Zvýšil by sa aj podiel na svetovom obchode, ktorý momentálne tvorí zhruba 16 percent. S rozšírením organizácie by sa rozšíril aj podiel zásob komodít, ako je ropa alebo plyn, až na 60 percent.
O členstvo podľa Lavrova požiadali Alžírsko, Argentína, Irán, Turecko, Egypt a Afganistan. Záujem prejavila aj Saudská Arábia alebo Indonézia, ktorá by mala podať oficiálnu žiadosť na nadchádzajúcom summite G20. Májovej debaty o rozšírení BRICS sa zúčastnili aj zástupcovia Kazachstanu, Nikaraguy, Nigérie, Senegalu, Thajska a Spojených arabských emirátov, očakáva sa tak, že aj tieto štáty by mohli mať záujem o vstup do skupiny.
Hovorca čínskeho ministerstva zahraničia Wang Wen-pin v júni vyhlásil, že Čína rozširovanie BRICS aktívne podporuje. „Čína bude podporovať krajiny BRICS, aby pokračovali v hĺbkových diskusiách o otázke rozšírenia členstva a vypracovali štandardy a postupy pre tento proces na základe konsenzu,“ uviedol Wang.
O záujme Číny rozšíriť organizáciu o nových členov vypovedá aj ich úsilie organizovať v priebehu roka 170 podujatí BRICS, o ktorom v júni informoval čínsky veľvyslanec v Thajsku Chan Č‘-čchiang. Rozšírené zoskupenie by sa novo nazývalo „BRICS+“.