V Rusku vybuchol plynovod, ktorý vedie do Európy (Video)

Silný výbuch v utorok roztrhol plynovod vyvážajúci zemný plyn z Ruska na Ukrajinu, informovala tlačová agentúra Interfax. Výbuch poškodil plynovod Urengoj-Užhorod, ktorým sa prepravuje plyn do Európy. To viedlo k zvýšeniu ceny plynu približne o šesť eur na 114 eur za megawatthodinu, uviedla RBK. Požiar plynovodu sa podarilo uhasiť popoludní.

Agentúra s odvolaním sa na čuvašské ministerstvo pre mimoriadne situácie napísala, že k požiaru plynovodu došlo v okrese Vurnara po úniku plynu z plynovodu.

Požiar sa podarilo dostať pod kontrolu za tri hodiny, informovala špecializovaná ruská spravodajská webová stránka neftega.ru. Na mieste zasahovalo 387 hasičov s 13 kusmi techniky. Nie je však jasné, kedy bude plyn plynovodom opäť prúdiť.

Výbuch si vyžiadal životy troch pracovníkov pracujúcich na plynovode. Vodič auta, ktoré ich priviezlo, utrpel šok.

„Dňa 20. decembra o 13:44 hod. dostali záchranné služby hlásenie o požiari, ktorý vznikol v dôsledku úniku plynu na podzemnom plynovode pri obci Jamabchtino v okrese Vurnara. Ministerstvo dostalo informáciu o požiari v potrubí,“ uviedlo ministerstvo.

Čuvašské vedenie naznačilo aj príčinu explózie: na plynovode vykonávala práce spoločnosť Zavolžskij linearnyj sieť Hlavných plynovodov, ktorú vlastní Gazprom.

Podľa RBK sa cena po výbuchu zvýšila o 5,33 percenta na 114 eur (približne 2 750 korún) za MWh. Dôvodom nárastu bolo, že v súčasnosti je to jedna z hlavných dodávateľských trás, pričom plyn už netečie pod morom. Neskôr cena klesla na 105 eur za MWh.

Ropovod z Urengoja do Užhorodu je dlhý 4,451 km. Je to jeden z dvoch plynovodov, cez ktoré v súčasnosti prúdi plyn z Ruska do Európy. Plynovod, ktorý bol vybudovaný v druhej polovici 80. rokov, prepravuje 28 miliárd kubických metrov plynu ročne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *