V Rusku vojaci začali strieľať do vlastných. 11 mŕtvych na základni

Najmenej 11 ľudí zahynulo a ďalších 15 utrpelo zranenie pri streľbe vo výcvikovom stredisku v juhoruskom Belgorode neďaleko ukrajinských hraníc (foto: ilustračné)

Do vojakov, ktorí prišli dobrovoľne bojovať na Ukrajinu, začali strieľať dvaja z nich. Podľa Oleksija Arestovyča, poradcu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského citovaného agentúrou Reuters, išlo o dvoch Tadžikov, ktorí sa s ostatnými hádali kvôli náboženstvu.

Ruské médiá s odvolaním sa na ministerstvo obrany v sobotu uviedli, že útočníci pôvodom z nemenovaného bývalého sovietskeho štátu boli zabití. Reuters dodáva, že tadžický pôvod útočníkov zatiaľ nemožno overiť z iného zdroja ako od Arestovyča.

„Počas streleckého výcviku s osobami, ktoré dobrovoľne vyjadrili želanie zúčastniť sa špeciálnej vojenskej operácie proti Ukrajine, začali teroristi paľbu z ručných zbraní na personál jednotky,“ citovala agentúra RIA vyhlásenie ministerstva obrany.

Osoby so zraneniami rôznej závažnosti boli prevezení do nemocnice, dopĺňa agentúra Reuters. „Dvaja teroristi boli na mieste zabití odvetnou paľbou,“ informovalo ministerstvo.

Tadžikistan je postsovietskou republikou s významnou moslimskou väčšinou; až 98 percent obyvateľov vyznáva nejakú formu islamu. V Rusku ich naopak dominantným náboženstvom pravoslávia.

Streľba sa odohrala uprostred „čiastočnej“ mobilizácie, ktorú 21. septembra nariadil prezident Vladimir Putin. Vyhlásenie mobilizácie vyvolalo protesty a prinútilo státisíce ľudí k úteku z Ruska. Podľa úradov má byť do armády povolaných 300 000 záložníkov, a to predovšetkým ľudia s predchádzajúcimi bojovými skúsenosťami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *