V prípade čínskeho útoku na Taiwan budeme vojensky reagovať, uviedol Biden

Americký prezident Joe Biden v pondelok vyhlásil, že Spojené štáty budú vojensky reagovať, ak Čína zasiahne na Taiwane silou, a novinárom v Tokiu povedal: „To je záväzok, ktorý sme prijali.“

„Pozrite sa, situácia je taká,“ povedal Biden novinárom počas spoločnej tlačovej konferencie s japonským premiérom Fumiom Kišidom v Tokiu.

„Súhlasíme s politikou jednej Číny. Podpísali sme ju a všetky sprievodné dohody z nej vyplývajúce, ale myšlienka, že ju možno prevziať silou, jednoducho prevziať silou, (jednoducho) nie je na mieste.“

Podobné vyhlásenia prezident urobil už v minulosti, len Biely dom vyhlásil, že dlhodobá politika USA voči samosprávnemu ostrovu sa nezmenila. USA poskytujú Taiwane obranné zbrane, ale zámerne zostávajú nejednoznačné v otázke, či by v prípade čínskeho útoku vojensky zasiahli.

V rámci politiky „jednej Číny“ USA uznávajú postoj Číny, že Taiwan je súčasťou Číny, ale nikdy oficiálne neuznali nárok Pekingu na ostrov s 23 miliónmi obyvateľov.

Vo vyhlásení, ktoré nasledovalo po Bidenových pondelkových výrokoch, predstaviteľ Bieleho domu uviedol, že oficiálny postoj USA zostáva nezmenený.

„Ako povedal prezident, naša politika sa nezmenila. Zopakoval našu politiku jednej Číny a náš záväzok k mieru a stabilite v Taiwanskej úžine. Rovnako zopakoval náš záväzok v rámci zákona o vzťahoch s Taiwanom poskytnúť Taiwane vojenské prostriedky na obranu,“ uviedol úradník.

Taiwan leží necelých 110 míľ (177 km) od čínskeho pobrežia. Už viac ako 70 rokov sú obe strany spravované oddelene, ale to nezabránilo čínskej vládnucej komunistickej strane, aby ostrov vyhlásila za svoj – hoci ho nikdy neovládala.

V posledných týždňoch Peking vyslal desiatky vojnových lietadiel do taiwanskej identifikačnej zóny protivzdušnej obrany a čínsky vodca Si Ťin-pching vyhlásil, že „znovusjednotenie“ Číny a Taiwanu je nevyhnutné, a zároveň odmietol vylúčiť použitie sily.

Biden prirovnal prípadnú inváziu Číny na Taiwan k ruskej invázii na Ukrajinu na začiatku tohto roka, varoval: „Rozvráti to celý región“ a zdôraznil, že „Rusko musí za svoje činy zaplatiť dlhodobú cenu“.

„A dôvod, prečo sa obťažujem to povedať, nie je len o Ukrajine – ak v skutočnosti po tom všetkom, čo urobil, dôjde k zblíženiu… medzi Ukrajinou a Ruskom a tieto sankcie nebudú naďalej v mnohých ohľadoch udržiavané, aký signál to vyšle Číne o cene pokuse, pokuse o obsadenie Taiwanu silou?“ povedal.

Biden uviedol, že Čína „už teraz koketuje s nebezpečenstvom tým, že lieta tak blízko, a všetkými tými manévrami, ktoré podniká“.

„Ale Spojené štáty sú odhodlané, prijali sme záväzok, podporujeme politiku jednej Číny, podporujeme všetko, čo sme urobili v minulosti, ale to neznamená, neznamená to, že Čína má schopnosť, má, prepáčte, jurisdikciu ísť dovnútra a použiť silu na prevzatie Tchaj -wane,“ dodal.