Na pražskom Václavskom námestí sa v deň výročia vzniku samostatného Československa koná protivládny protest, ktorého účastníci volajú po demisii kabinetu premiéra Petra Fialu (ODS). Akcia nazvaná Nenásilná revolúcia – Česká republika na 1. mieste má nadväzovať na septembrové demonštrácie. Na akcii sa zišli nižšie desiatky tisíc ľudí, uviedla polícia.
Na podujatí podľa organizátorov vystúpi aj niekoľko prezidentských kandidátov, konkrétne Jozef Skála, Hynek Blaško a Jaroslav Turánek. Porozprávať by mal aj niekdajší premiér Jiří Paroubek, predsedníčka KSČM Kateřina Konečná alebo exposlanec Lubomír Volný.
Na zhromaždení na začiatku septembra našlo cestu okolo 70 000 ľudí, účasť na demonštrácii usporiadanej 28. septembra bola výrazne nižšia. Zatiaľ čo predošlé protesty organizovala dvojica Jiří Havel a Ladislav Vrábel, za dnešným protestom už stojí iba Vrábel.
Na Václavském náměstí začalo oznámené shromáždění a podle našich odhadů jsou na místě nižší desítky tisíc účastníků. pic.twitter.com/XyLyaLohMl
— Policie ČR (@PolicieCZ) October 28, 2022
Ani piatková účasť nedosahuje tú zo začiatku septembra, podľa polície sú na námestí nižšie desiatky tisíc ľudí. Protestujú proti vláde, proti EÚ. Tvrdí, že Rusko nie je nepriateľ.
Paroubek v prejave uviedol, že údaj polície je podcenený.
„Obávam sa ale, že sme ešte len na začiatku veľkej krízy. Môžeme sa všetci oprávnene strachovať, že nebude plyn. Obávam sa, že vďaka hazardérskej energetickej politike Fialovej vlády a Bruselu skrachujú stovky českých firiem a na dlažbe sa skôr alebo neskôr objavia státisíce ľudí,“ povedal expremiér. Vládu nazval protinárodnú, spupnú a arogantnú.
Rečníci uviedli, že 17. novembra sa vydajú k Českej televízii, aby ich počuli milióny ľudí.
Podľa predstáv organizátora by vláda, ktorá vzišla z volieb, mala podať demisiu, usporiadať nové voľby a odovzdať správu krajiny „pronárodným odborníkom“.
Pôvodne mala vláda termín na demisiu do 25. septembra, následne sľubovali organizátori, ktorí podľa premiéra Fialu majú blízko k extrémistom a proruským dezinformátorom, vyhlásiť nešpecifikované právo na odpor a nátlakové akcie.
„Každý má právo ísť demonštrovať, vyjadriť týmto spôsobom svoj názor. Tieto názory počujeme a neberieme ich na ľahkú váhu. Na druhej strane je tiež potrebné, aby každý uvažoval nad tým, kto demonštráciu zvoláva a za akým cieľom,“ povedal v piatok k plánovanému protestu premiér Fiala, ktorý sa zúčastnil pietneho aktu na Vítkove.