Masarykova univerzita v Brne sa vyjadrila k študentskej petícii, ktorá požaduje rodovo neutrálne WC. Dekan Pedagogickej fakulty MU Jiří Nemec podporil iniciatívu a odkázal študentom, aby vo svojej akcii nepoľavovali. „Som rád, že téma inkluzívneho prostredia v školách vám nie je cudzia a že sa staviate za skupiny ľudí, ktorých hlas môže byť v spoločnosti osamotený,“ vyhlásil dekan vo vyjadrení. „Genderovo nonbinárne toalety sú všetky bezbariérové toalety,“ podotýka Nemec s tým, že problém je už dávno vyriešený.
Študenti a študentky z Masarykovej univerzity sa dožadujú „rodovo neutrálnych“ toaliet. Skupina študentov kvôli požiadavke zverejnila petíciu „Genderovo neutrálne WC na Masarykovej univerzite“, ktorú podpísalo vyše 400 ľudí. Zástupcovia a ľudia stojaci za petíciou nechcú nahradiť binárne toalety, ale chcú pridať alebo zmeniť niektoré už existujúce WC na neutrálne. „V najhoršej situácii sa ocitajú študenti, ktorí sa identifikujú ako nebinárni,“ stojí v petičnom texte.
Nemec ocenil všetkých podporovateľov, ktorí petíciu podpísali a dodal, že za jeho dekanského pôsobenia na Masarykovej univerzite „nik nebude znevýhodňovaný za vyjadrovanie svojho názoru“.
„Toalety na štvrtom poschodí budovy Poříčí 7, ktoré v petícii spomínate, sú označené ako mužské. Takto je to úplne v poriadku a zodpovedá to súčasným legislatívnym normám, v rámci ktorých musí inštitúcia zaistiť správny pomer záchodov k počtu študujúcich i zamestnancov a musí tiež dodržať normy na vzdialenosť od pracoviska,“ vyhlásil Nemec s tým, že nie je možné svojvoľne prísť k dverám a prelepiť patričný piktogram.
Dekan sa odvoláva na citáciu právneho nariadenia vlády ČR a to síce na vyhlášku č. 361/2007 Zb., č. 410/2005. „WC navrhujú vždy oddelene pre mužov a ženy na pracoviskách nad 5 zamestnancov,“ uvádza vyhláška. Nemec dodáva, že plne súznie so študentskou petíciou, ale „legislatíva plne nekorešponduje so spoločenským vývojom a inkluzívnymi trendmi, ktoré akceptujeme a v mnohých oblastiach úspešne rozvíjame“.
Okrem toho Nemec poznamenáva, že riešenie petičného problému už dávno existuje. „Genderovo nonbinárne toalety sú všetky bezbariérové toalety, ktoré máme vo všetkých budovách a ktorých máme celkom 19,“ hovorí Nemec. Zástupcovia petície by tak mali upriamiť svoje úsilie na zmenu existujúcej legislatívy, čo by sám dekan podporil.
Následne reaguje na problematiku ohľadom umiestnenia toaliet na 4. poschodí v budove Poříčí 7, kde sú podľa študentov zbytočne umiestnené pánske toalety. Na príslušnom poschodí sídli Katedra výtvarnej výchovy, kde študujú predovšetkým dievčatá a preto je podľa študentov umiestnenie záchodov problematické.
„Verte, že mnohým akademikom aj študentom nie je príjemné, keď ich používajú v hojnej miere ženy, ktoré majú toalety o kúsok ďalej na rovnakom poschodí alebo o poschodie nižšie/vyššie. Prosím rešpektujme sa navzájom, ctíme svoje vzájomné potreby a myslime na to, že sloboda jedného končí tam, kde začína sloboda druhého,“ apeluje dekan na študentov s tým, že ctí „dlhodobo vytvárané demokratické štruktúry“ na akademickej pôde.