Ruský parlament schválil zákaz propagandy homosexuality či netradičných vzťahov

Štátna duma, dolná komora ruského parlamentu, vo štvrtok v prvom čítaní schválila úpravu kontroverzného zákona o takzvanej propagande homosexuality.

Norma sa doteraz vzťahovala len na maloletých. Ak návrh prejde celým schvaľovacím procesom, bude zákaz šírenia údajnej propagandy platiť aj pre dospelých, informovala agentúra Interfax.

Úprava zákona tiež ukladá, že trestné bude „propagandu netradičných vzťahov“ šíriť nielen na verejnosti, ale aj cez internet, médiá, knihy, audiovizuálne služby, kino a reklamy. Stanovuje tiež výšku pokút za porušenie zákona, ktoré sa pre bežných občanov pohybujú v rozmedzí 50 000 až 400 000 rubľov.

Rusko schválilo kontroverzný zákon o zákaze propagácie homosexuality medzi mládežou v júni 2013. Autori zákona vtedy argumentovali tým, že je potrebné deti ochrániť pred šírením osvety o komunite LGBT+ a jej príslušníkoch. Norma si vyslúžila ostrú kritiku od Západu aj obrancov ľudských práv.

Rusi sa vyhrážajú zostrelením Muskových satelitov

Hovorca ruského ministerstva zahraničia Konstantin Voroncov pohrozil zostrelením satelitov Starlink, ktoré poskytujú Ukrajincom prístup k internetu a družíc Planet Labs a Maxar, ktoré vytvárajú detailné satelitné snímky, informoval o tom bieloruský mediálny projekt Nexta.

ISW: Putin nemá záujem o vyjednávanie. Zachováva si územné ambície presahujúce nelegálne anektované oblasti

Americký think tank tvrdí, že nedávne vyhlásenia ruského diktátora Vladimíra Putina naznačujú, že Rusko „usiluje o vojenské víťazstvo na Ukrajine a zmenu režimu v Kyjeve“. ISW ďalej uvádza, že Putinovu rétoriku, že „Ukrajina stratila suverenitu“ – počas stretnutia so Spoločenstvom nezávislých štátov – posilnil predseda Dumy Vjačeslav Volodin, ktorý povedal, že „Ukrajina stratila schopnosť existovať ako štát“ a „Ukrajina je okupovaná NATO“.

CNN: Šéf CIA navštívil v októbri Ukrajinu, aby sa stretol so Zelenským

Šéf americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) William Burns podľa informácií televízie CNN tento mesiac navštívil Ukrajinu, aby sa stretol s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a ďalšími predstaviteľmi. Spravodajský web CNN to napísal v stredu s odvolaním sa na dva nemenované zdroje oboznámené s cestou.

CNN píše, že Burnsova cesta prišla v čase, keď sa USA stále viac obávajú, že Rusko môže v boji na Ukrajine siahnuť po jadrových zbraniach. Burns a ďalší americkí predstavitelia verejne vyhlásili, že nevidia žiadne dôkazy o tom, že by sa Moskva na takýto krok aktívne pripravovala, ale činitelia oboznámení so spravodajskými informáciami varujú, že riziko je možno najvyššie od februára, keď Rusko začalo inváziu na Ukrajinu. Americký prezident Joe Biden v utorok Rusko varoval, že by urobilo vážnu chybu, ak by na Ukrajine použilo taktickú jadrovú zbraň.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *