V Británii vytvárajú miesta, kde sa ľudia budú v zime chodiť zohriať. Nemajú peniaze na kúrenie

Kvôli zdražovaniu energií a v očakávaní ich nedostatku sa britské mestá chystajú vytvárať miesta, kam sa ľudia budú môcť chodiť zadarmo ohriať. Podľa denníka The Times má ísť o verejné priestory typu knižníc, galérií, komunitných centier i ďalších kultúrnych zariadení.

„Chceme ľuďom pomôcť nájsť miesta, kde budú vítaní. Nemalo by sa stávať, že ľudia nebudú mať na vykurovanie svojho domova. Ale napríklad v Birminghame je to teraz realita,“ uviedol mestský labouristický radný John Cotton.

Po vzore potravinových bánk by tak mali vzniknúť akési „tepelné banky“, určené hlavne sociálne najslabším občanom, ktorí si nebudú môcť dovoliť platiť vysoké účty za energie. Podobný plán ako Birmingham ohlásila aj ďalšie mestá ako Glasgow, Bristol a Aberdeen.

Na energeticky problematickú zimu sa pripravuje aj Francúzsko, ktorého premiérka Élisabeth Borneová vyzvala firmy, aby do konca septembra vypracovali plány na šetrenie energiami.

Upozornila, že ak by Rusko úplne prerušilo dodávky plynu do strednej a západnej Európy, mohla by byť krajina donútená k zavedeniu prídelového systému, pričom podniky by krátenie dodávok postihlo ako prvé.

„Keď budeme postupovať spoločne, dokážeme riziko nedostatku energie zvládnuť. Pokiaľ ale neprispeje svojim dielom každý, alebo keď sa nesplnia všetky pesimistické prognózy, museli by sme spotrebu znížiť zásahom zhora,“ vyhlásila Borneová na stretnutí s predstaviteľmi zamestnávateľského zväzu Medef.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *