USA vedia, čo Putin chystá. Ak toto urobia, falošne si vraj vezmú obrovské územia Ukrajiny

Biely dom v stredu uviedol, že má informácie o tom, že Rusko bezprostredne plánuje „fingované“ referendá na okupovaných ukrajinských územiach, ku ktorým by malo dôjsť v priebehu niekoľkých týždňov alebo dokonca dní.

USA sa dozvedeli, že ruské vedenie dalo úradníkom pokyn, aby začali pripravovať usporiadanie fingovaných referend, najmä v Charkove, povedal novinárom na brífingu hovorca Rady národnej bezpečnosti John Kirby.

„Máme informácie, že Rusko pokračuje v prípravách na usporiadanie týchto fingovaných referend v Chersone, Záporoží a v takzvaných Doneckej a Luhanskej ľudovej republike,“ predstavil Kirby. „Dozvedeli sme sa tiež, že ruské vedenie dalo úradníkom pokyn, aby sa začali pripravovať na usporiadanie falošných referend, najmä aj v Charkove.“

„A tieto referendá by mohli začať o niekoľko dní alebo týždňov. V skutočnosti sa môžeme dočkať ruského oznámenia prvého alebo niekoľkých z nich ešte pred koncom tohto týždňa.“

Charkovská oblasť je v súčasnosti v širokom meradle dejiskom ťažkých bojov, zatiaľ čo samotné mesto Charkov – ktoré je druhým najväčším na Ukrajine – sa tento týždeň dostalo pod ťažké letecké bombardovanie.

„Očakávame, že sa Rusko pokúsi zmanipulovať výsledky týchto referend pod falošným tvrdením, že sa ukrajinský ľud chce pripojiť k Rusku. Bude veľmi dôležité tieto dezinformácie v reálnom čase vyvolať a čeliť im,“ pokračoval Kirby.

„Sami ruskí predstavitelia vedia, že to, čo robia, bude postrádať legitimitu a nebude to odrážať vôľu ľudu. Ukrajinský ľud by v akomkoľvek slobodnom a spravodlivom referende hlasoval drvivou väčšinou proti pripojeniu k Rusku,“ dodal.

Washington a Ukrajina už predtým obvinili Moskvu z rovnakej taktiky, keď išlo o referendum o statuse Krymu v roku 2014. Počas júlového brífingu sa Kirby odvolával na Krym a tvrdil, že cieľom Ruska je rozvinúť príručku pre anexiu dobytých území. Ruské sily sa v súčasnej dobe pomaly snažia zaistiť celý Donbas.

Niektoré správy, okrem iného v The New York Times pred niekoľkými dňami, silne naznačujú „statickú“ až zatuchnutú situáciu pozdĺž frontovej línie z poslednej doby. Moskva však v stredu ponúkla vysvetlenie a tvrdila, že svoju „špeciálnu operáciu“ zámerne spomalila z túžby ochrániť miestnych civilistov.

„Robí sa všetko pre to, aby nedošlo k stratám medzi civilistami,“ uviedol v stredu ruský minister obrany Sergej Šojgu. „Samozrejme to spomaľuje tempo ofenzívy, ale robíme to zámerne.“

Proti tomuto tvrdeniu však podľa agentúry Reuters stojí…

Najvyšší predstaviteľ ukrajinskej vojenskej rozviedky v stredu uviedol, že ruská vojenská ofenzíva sa spomaľuje kvôli morálnej a fyzickej únave v ich radoch a „vyčerpanej“ zdrojovej základni Moskvy.

Počty obetí na oboch stranách sú tiež zdrojom skepsy a kontroverzií, pričom ukrajinské aj americké spravodajské služby sústavne uvádzajú, že Rusko stratilo až mnoho desiatok tisíc vojakov, zatiaľ čo Kremeľ uvádza oveľa nižšie oficiálne údaje.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *