USA nepodporujú Ukrajinu v útokoch na ruské územie

Vysoký predstaviteľ amerického ministerstva zahraničia v utorok naznačil, že za sériou pravdepodobných útokov dronov, ktoré od pondelka do nočných hodín zasiahli ruské letecké základne, skutočne stoja Ukrajinci.

Námestníčka ministra zahraničných vecí pre politické záležitosti Victoria Nulandová oznámila CNN, že hoci sa „nik neprihlásil k zodpovednosti“ za útokmi dronov – z ktorých prinajmenšom jeden zasiahol základňu stovky kilometrov vo vnútri ruského územia, zostáva, že „cieľom boli veľmi presné bombardéry, ktoré Rusi používajú na útoky na kritickú infraštruktúru“, a vtedy povedala, že „ukrajinský ľud je neuveriteľne inovatívny; vyrába svoje vlastné drony, letecké aj námorné, ktoré sú neuveriteľne účinné“.

Zdôraznila však, že politika USA, ktorá chce, aby sa Ukrajinci vyhýbali priamym útokom na Rusko, sa nezmenila. Na samostatnom brífingu ministerstva zahraničia sa Bidenova administratíva tiež snažila dištancovať od nehanebných cezhraničných útokov, ktoré údajne mali za následok niekoľko obetí z radov ruských vojakov a pravdepodobné poškodenie diaľkových bombardérov.

Americké ministerstvo zahraničia uviedlo, že USA „neumožňujú“ ani „nepodporujú Ukrajinu, aby udrela za svojimi hranicami“ so smrtiacou pomocou potom, čo Rusko obvinilo Ukrajinu z niekoľkých nedávnych útokov na ruskú vojenskú infraštruktúru.

„Poskytujeme Ukrajine to, čo potrebuje použiť na svojom zvrchovanom území, na ukrajinskej pôde, aby sa postavila ruským agresorom, ruským agresorom, ktorí prekročili hranice,“ uviedol hovorca ministerstva zahraničných vecí Ned Price.

Price následne znovu zdôraznil, že USA „neposkytli Ukrajine zbrane, ktoré má použiť vo vnútri Ruska“.

Dodal, že: „Veľmi jasne sme uviedli, že sa jedná o obranné dodávky.“

V pondelok denník The Wall Street Journal na základe anonymných amerických predstaviteľov uviedol, že Pentagon tajne upravil raketové systémy dlhého doletu HIMARS tak, aby bol ich dosah obmedzený na 50 míľ, a to ešte pred ich odovzdaním Kyjevu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *