USA chystajú sankcie proti Maďarsku. Je to za podporu Trumpa?

Vláda USA plánuje podniknúť kroky proti Maďarsku a uvaliť sankcie na vplyvné maďarské osoby. Informovala o tom v utorok webová stránka 444.hu s odvolaním sa na viaceré diplomatické zdroje.

Podľa webovej stránky môže ísť o podobný krok ako v roku 2014, keď USA zakázali vstup do krajiny šiestim maďarským občanom na základe obvinení z korupcie. Vzťahy medzi vládami USA a Maďarska sú podľa webovej stránky veľmi napäté.

Súčasný veľvyslanec USA v Budapešti David Pressman opakovane kritizoval vládu premiéra Viktora Orbána za jej postoj k vojne na Ukrajine.

Maďarsko neposkytuje Ukrajine žiadnu vojenskú pomoc, obmedzuje sa na humanitárnu pomoc a prijímanie utečencov. Orbán vyzýva na okamžité prímerie a mierové rokovania.

Maďarský premiér sa netají tým, že v nasledujúcich prezidentských voľbách v USA podporí Donalda Trumpa. Pred obvinením bývalého šéfa Bieleho domu napísal Orbán jasný odkaz: „Bojujte ďalej, pán prezident! Sme s vami“.

Maďarský premiér je toho názoru, že keby bol Trump stále prezidentom USA, vojna na Ukrajine by vôbec nevypukla. To je koniec koncov rétorika samotného Trumpa.

Na adresu Pressmana Orbán vo februári povedal, že Spojené štáty poslali do Budapešti prešporáka (priezvisko veľvyslanca odvodil od maďarského slova „préselni“, čo znamená tlačiť – pozn. red. „Dúfam, že nabudúce nepošlú Pucciniho (od slova puč),“ vyhlásil Orbán.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *