Ukrajinské deti prosia na Vianoce o zbrane pre Ukrajinu, vyhlásil Zelenský

Prezident Zelenskyj v prejave na summite Spoločných expedičných síl povedal, že ukrajinské deti na Vianoce prosia Santa Clausa, aby priniesol systémy protivzdušnej obrany, zbrane pre armádu a víťazstvo pre Ukrajinu.

Prezident uviedol, že na pravoslávneho Mikuláša ruskí teroristi podnikli ďalší útok bezpilotným lietadlom, ktorého cieľom bola kritická infraštruktúra Ukrajiny.

Zelenskyj vyzval lídrov JEF, aby práve teraz podporili Ukrajinu jasným rozhodnutím – poskytnúť všetko, čo môže nielen zachovať existujúcu dynamiku na bojisku na Ukrajine, ale aj urýchliť pohyb ukrajinských obranných síl k víťazstvu.

Prezident zdôraznil, že víťazstvo Ukrajiny je zároveň víťazstvom Európy.

Ukrajina by sa mala pripraviť na ďalšie útoky počas Vianoc

Ukrajinský premiér uviedol, že Ukrajina by sa mala pripraviť na ďalšie útoky na svoju energetickú infraštruktúru. Podľa neho Rusi chcú, aby Ukrajinci prežili Vianoce a Nový rok v tme.

„Ruskí teroristi urobia všetko pre to, aby Ukrajinci zostali na Nový rok bez elektriny. Je pre nich dôležité, aby Vianoce a Nový rok na Ukrajine prešli v tme. Preto by sme sa mali pripraviť na nové útoky.“

Transnefť: Poľsko a Nemecko požiadali o dodávky ruskej ropy na budúci rok

Ruská spoločnosť Transnefť dostala žiadosti o dodávky ropy z Poľska a Nemecka. Šéf Transnefti Nikolaj Tokarev to dnes povedal v ruskej televízii Rossija 24, podľa ktorej sa žiadosť týka dodávok ropy v budúcom roku. Podľa agentúry Reuters sú slová šéfa Transnefti v rozpore s postojom Varšavy, ktorá v novembri vyhlásila, že nechce ropu z Ruska. Európska únia uvalila na Rusko sériu sankcií za jeho vojenskú inváziu na Ukrajinu a od 5. decembra zakázala dovoz ruskej ropy tankermi.

Rusko chce od Iránu viac dronov

Podľa britského ministra obrany Bena Wallacea má Rusko v úmysle poskytnúť Iránu moderné vojenské komponenty výmenou za stovky bezpilotných lietadiel. Povedal to dnes v britskom parlamente a dodal, že takýto krok by narušil medzinárodnú bezpečnosť.

Rusko vo vojne na Ukrajine používa samovražedné drony iránskej výroby. V posledných dňoch ich zasiahli desiatky. V Kyjeve spôsobili prerušenie dodávok elektriny, tepla a vody.

Zelenskij navštívil frontovú líniu pri Bachmute, kde zúria najväčšie boje

Volodymyr Zelenskyj dnes navštívil mesto Bachmut v Doneckej oblasti, kde prebiehajú najťažšie boje medzi ukrajinskými vojakmi a ruskými inváznymi silami. Informoval o tom úrad ukrajinského prezidenta.

„Zelenskij navštívil frontovú líniu v Bachmute a odovzdal tamojším vojakom vyznamenania a darčeky. Prezident už opustil Bachmut,“ povedal hovorca prezidenta Serhij Nikiforov pre verejnoprávnu televíziu Suspilne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *