Ukrajinec Zelenskému: „Poď sem s tvojimi deťmi a pi vodu z ústredného kúrenia!“ Polícia reaguje, že ide o manipulovanie mienky

Na sociálnej sieti sa šíri video zo zničeného ukrajinského mesta Mariupoľ, kde miestny obyvateľ kritizuje prezidenta Zelenského a vyzýva ho, aby prišiel aj so svojimi deťmi si vyskúšať, ako ťažko museli žiť. Stránka polícia hoaxy a podvody reaguje, že ide o „o zmanipulovanie verejnej mienky voči prezidentovi Zelenskému“.

Polícia informuje, že profil, ktorý video zdieľal, je plný dopletených hoaxov.

Muž vo video, ktorého identita nie je overená hovorí o hrôzach, ktoré musel v meste prežiť a vyzýva Zelenského, aby si to prišiel vyskúšať so svojou rodinou.

Hovorí, že Zelenský mal uzavrieť prímerie, že všade sú mŕtvoly a kto im teraz postaví byty.

„Uvedené konto však video nezverejnilo so zámerom poukázať na zločiny ruskej armády. Vo videu totiž zaznieva kritika na prezidenta Zelenského – vraj by mal prísť osobne do Mariupoľu, presvedčiť sa o realite a vyjednať mier. Je úplne pochopiteľné, že Ukrajinci, ktorí týždne či až mesiace boli v prvej línii, majú všetkého po krk. Aj keď nevieme potvrdiť autenticitu muža pred kamerou, takto pokojne by mohli vyzerať spomienky kohokoľvek iného z ťažko skúšaného mesta. Zverejnenia videa so snahou o zmanipulovanie verejnej mienky voči prezidentovi Zelenskému nemá žiadnu logiku. Nie je to Zelenský, kto zaútočil na Ukrajinu. Nie je to Zelenskýho, kto zničil infraštruktúru a spôsobil tak smrť ľudí na vyhladovanie. Je to len a len Vladimir Putin a ruská armáda, ktorá spôsobuje dodnes bezprecedentné utrpenie obyčajným ľuďom. Milovníci dezinformácií sú však už natoľko domotaní a popletení, že si vôbec neuvedomujú, že týmto videom len prispeli k utvoreniu si reálneho obrazu o tom, čo ruská armáda spôsobuje. Toto už nie je zdravé, je to diagnóza, obsesia dezinformáciami.“ informuje k videu polícia.

Slovenská polícia dodáva, že podpora Zelenského v Ukrajine rastie.