Ukrajine dochádza munícia. NATO chce rozbehnúť továrne na Slovensku a v Čechách

Súčasné tempo vojny na Ukrajine smeruje k vyčerpaniu zásob munície. Ukrajina má núdzu predovšetkým o delostrelecké granáty východného štandardu, ktoré sa nedajú nabíjať do západných zbraní. Na trhu je ich nedostatok. NATO preto uvažuje o navýšení výroby v niektorých aliančných krajinách, ktoré majú na tento typ munície stále zariadené výrobné linky. Do spolupráce by sa za aliančnej podpory malo zapojiť Česko, Slovensko a Bulharsko.

Aj napriek varovaniu amerických tajných služieb, ktoré s niekoľkomesačným predstihom avizovali, že sa Rusko chystá napadnúť Ukrajinu, na súčasný spôsob vedenia boja nemohla byť pripravená logistika žiadnej zo strán. Obe strany dnes spotrebúvajú muníciu takým tempom, aké nebolo zaznamenané od druhej svetovej vojny.

Denne sa totiž na frontovej línii vystrieľa aj 40-tisíc delostreleckých granátov. Pre porovnanie: Napríklad Spojené štáty vyrábajú doteraz „iba“ asi 15 tisíc kusov tejto munície mesačne. Neustála potreba munície na Ukrajine zároveň neumožňuje krajinám NATO dopĺňať vlastné už vyprázdnené muničné sklady.

Ukrajina si navyše žiada špecifický typ nedostatkovej munície. Jadro ukrajinského delostrelectva totiž stále tvorí technika zo sovietskej éry, ktorá využíva hlavne o kalibri 152 a 122 mm oproti západnému štandardu, ktorý sa ustálil na 155 mm. Práve rozdiel troch milimetrov sa dnes stáva najväčším problémom Ukrajincov, pretože žiadna zo západných krajín nie je schopná vyrábať a dodávať také množstvo tejto neštandardnej munície.

Podľa denníka The New York Times sa vo vnútri aliancie diskutuje o tom, že by NATO mohlo investovať do starých tovární v Českej republike, na Slovensku a v Bulharsku, ktoré stále majú linky na výrobu sovietskych nábojov. Túto informáciu potvrdila aj česká ministerka obrany Jana Černochová (ODS).

„Česká republika možnosti na výrobu niektorých typov munície má vzhľadom na to, že je tu celý rad firiem, ktoré buď sprivatizovali tieto podniky, alebo stále držia nejaké výrobné linky,“ povedala v Českej televízii. „Máme nejaké varianty, ktoré môžeme ponúknuť,“ dodala ministerka.

Pravdepodobne by sa tak jednalo o zapojenie českých zbrojárskych holdingov STV Group a Czechoslovak Group (CSG), ktorá vyrába na Slovensku delostrelecké granáty a ďalšiu muníciu prostredníctvom dcérskej MSM Group. Na zákazkách, ktoré by mali byť hradené z rozpočtu niektorých krajín NATO a bezúročných pôžičiek poskytnutých Ukrajine, by zrejme participoval aj doteraz štátom vlastnený výrobca výbušnín Explosia.

Podľa vojenského analytika Lukáša Visingra by sa výroba mohla rozšíriť okrem ČR, Slovenska a Bulharska aj v Poľsku. „Je známe, že výroba stále beží vo všetkých štyroch krajinách. Vyrábajú sa tu granáty, prachové náplne aj rakety do delostreleckých raketometov. Keď sa zainvestuje, tak sa dajú kapacity výrobných liniek navýšiť a najať ďalších ľudí,“ hovorí Visingr. Ukrajinci podľa neho stále majú v súčasnej dobe len nízke stovky západných húfníc, zatiaľ čo tých svojich majú tisíce. Potrebujú preto aj zodpovedajúcu muníciu.

Majiteľ českého zbrojárskeho gigantu Czechoslovak Group Michal Strnad, ktorý je najvýznamnejším dodávateľom modernizovaných sovietskych zbraní pre ukrajinskú armádu, agentúre Reuters povedal, že hlad po munícii je na trhu obrovský. Doplnenie západných zásob delostreleckej munície môže trvať 10 až 15 rokov. CSG má podľa Strnada výrobnú kapacitu 80 až 100 tisíc delostreleckých nábojov ročne, pričom pripravuje navýšenie kapacity na 150 tisíc.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *