Ukrajincom nefunguje satelitná komunikácia, ktorú im dali Američania. Vraj to nemá kto platiť

Viac ako 1 000 satelitných internetových terminálov Starlink pre ukrajinskú armádu, ktoré majú posilniť komunikačné kanály na modernom bojisku, sa odmlčalo, uviedla CNN s odvolaním sa na dva zdroje oboznámené s výpadkom.

Táto správa prichádza aj napriek tomu, že Elon Musk prisľúbil pokračovať vo financovaní operácií Starlink vo vojnou zmietanej krajine.

Výpadok postihol 1 300 terminálov Starlink, ktoré Ukrajina zakúpila od britskej spoločnosti na začiatku tohto roka a používala ich pri bojových operáciách. Každý terminál stojí 2 500 dolárov mesačne, pričom táto dávka stála 3,25 milióna dolárov mesačne.

Predtým, než terminály prestali fungovať, požiadalo ukrajinské ministerstvo obrany pred niekoľkými týždňami svojej britské náprotivky o úhradu mesačného účtu, ktorý sa od marca, kedy bolo 1 300 terminálov nasadených, vyšplhal na neuveriteľných 20 miliónov dolárov.

Keďže si však nikto nevyzdvihol nezaplatený účet, terminály sa 24. októbra odmlčali, ako uviedla jedna z osôb informovaných o situácii. To vraj pre ukrajinskú armádu vyvolalo „obrovský problém“, pretože terminály sú hlavným komunikačným spojením na bojisku.

Materská spoločnosť Starlinku SpaceX v septembri napísala Pentagonu list, v ktorom informovala, že pokiaľ nedostane finančné prostriedky, nemôže službu vo vojnou zmietanej krajine naďalej udržiavať.

Musk nedávno na Twitteri uviedol, že ukrajinská „operácia stála SpaceX 80 miliónov dolárov a do konca roka presiahne 100 miliónov dolárov“.

Musk odhadol, že 25 000 terminálov Starlink na Ukrajine bude jeho spoločnosť v nasledujúcich 12 mesiacoch stáť 400 miliónov dolárov.

V polovici októbra Musk zrejme zmenil názor vo svojom tweete, v ktorom uviedol: „Viem, že to nie je pravda:

„Do čerta s tým… aj keď Starlink stále prekonáva a iné spoločnosti dostávajú miliardy dolárov od daňových poplatníkov, budeme jednoducho ďalej financovať ukrajinskú vládu zadarmo.“

Jeden z vysokých predstaviteľov obrany však pre CNN uviedol, že Pentagon aktívne rokuje so spoločnosťou SpaceX, aby získal toľko potrebné prostriedky na udržanie prevádzky Starlinku na Ukrajine.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *