Ukrajincom na Donbase sa podlamujú kolená. Prevahu Rusov nezvrátia ani rakety z USA, píše CNN

Ruská armáda začína mať v náročných, zdĺhavých a vyčerpávajúcich bojoch na východe Ukrajiny mierne navrch. Vyplýva to z analýzy americkej CNN, podľa ktorej majú vojská Moskvy predovšetkým väčší arzenál zbraní a munície.

Situáciu na bojisku podľa expertov výraznejšie nezmenia ani nové raketové systémy HIMARS dodané z USA, pretože Washington musel poslať rakety, ktoré nedostrelia do Ruska.

Analytici CNN vnímajú, že sa Rusi v druhej fáze vojny poučili z chýb, ktorých sa dopustili počas prvých týždňov invázie. Vtedy im predovšetkým viazla logistika a nedokázali si aj napriek výraznej početnej výhode zaistiť jasnú leteckú prevahu. Na východe Ukrajiny je však pre vojská Kremľa zásobovanie vojakov oveľa jednoduchšie, pretože je to bližšie do Ruska.

Západné štáty neustále posielajú na Ukrajinu zbrane, bez ktorých Kyjev nemá šancu s okupantmi držať krok. Lenže zásoby sa tenšie, kvôli čomu sa množia debaty o tom, ako dlho budú ešte mocnosti schopné Ukrajinu podporovať.

Podľa CNN vývoj bojov príliš nezmení ani dodávka amerického raketového systému HIMARS. Washington totiž poslal systém s obmedzeným doletom a počtom rakiet, aby Ukrajinci nemohli ostreľovať ruské územie, čo by mohlo eskalovať už aj tak napätú situáciu.

Hoci rakety HIMARS nemusia ihneď zmeniť situáciu na bojisku, predstavujú ďalšiu psychologickú vzpruhu pre ukrajinských vojakov. Ich dodávku oslavoval na Twitteri aj ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov. „Leto bude pre ruských okupantov horúce,“ uviedol.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *