Ukrajinci zaútočili na most, vedúci na Krym, tvrdia americké médiá

Sobotnú explóziu na Kerčskom moste spájajúcom anektovaný Krymský polostrov s Ruskom zorganizovali ukrajinské tajné služby. S odvolaním sa na nemenovaného, ​​vysoko postaveného ukrajinského predstaviteľa o tom informoval denník The New York Times.

Rusko oficiálne zodpovednosť Ukrajine neprisúdilo, Kyjev sa tiež k zodpovednosti neprihlásil.

Incident podľa analytikov amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) spôsobí len krátkodobý výpadok v zásobovaní, pravdepodobne však posilní logistické problémy Ruska.

Ukrajinské tajné služby podľa zdroja amerického denníka vyslali na most nákladné vozidlo s nastraženou bombou. To zodpovedá oficiálnej verzii udalostí, ktorú po explózii zverejnili ruské úrady.

„Kým nebude opravený, zrútený pruh cestného mosta obmedzí presuny ruskej armády, a niektoré ruské jednotky sa preto budú po určitú dobu musieť spoliehať na trajekty. Ruské sily budú mať pravdepodobne stále možnosť prepravovať ťažkú ​​vojenskú techniku ​​po železnici. Ruskí predstavitelia však podľa všetkého posilnia bezpečnostné kontroly všetkých vozidiel cestujúcich cez most, čo spôsobí ďalšie oneskorenie pri presune ruského vojenského vybavenia, personálu a zásob na Krym,“ píše v analýze ISW.

Analytici tiež poznamenali, že Kremeľ pravdepodobne vinu za nedostatočnú ochranu mosta aj iné neúspechy ruskej armády zvalia na ruské ministerstvo obrany, a odvrátia tak rozhorčenie Rusov od ruského prezidenta Vladimíra Putina. Ministerstvo obrany, ktoré v sobotu vymenovalo nového veliteľa zodpovedného za ruské sily nasadené na Ukrajine, sa k incidentu na Kerčskom moste doteraz nevyjadrilo a je možné, že sa tak rozhodlo z nariadenia Kremľa.

Spravodajský portál Meduza uviedol, že Putinova administratíva do ruských médií vrátane štátnych agentúr vyslala odporúčanie, ako o incidente správne informovať. Návod podľa serveru zahŕňa dôraz na to, že most explózie nezničila, ale len zničila cestu a časť železničnej trate, alebo že už začali práce na oprave a že spojenie Ruska s Krymom zaisťuje trajekt.

Kerčským mostom v sobotu ráno otriasla explózia, po ktorej začalo na železničnej časti mosta horieť niekoľko cisterien a prepadla sa časť cesty. Pri incidente podľa ruských úradov zahynuli traja ľudia. Cestná premávka na moste kľúčovom pre zásobovanie ruského južného frontu bola podľa Moskvy po niekoľkohodinovom prerušení čiastočne obnovená a v podvečer bolo ohlásené aj obnovenie železničnej prevádzky. Škody na moste zaznamenala na satelitných snímkach aj americká spoločnosť Maxar Technologies.

Automobilová aj železničná doprava na Kerčskom moste spájajúca Rusko s okupovaným Krymským polostrovom bola obnovená. Na Telegrame to uviedol Ruskom dosadený šéf miestnej správy Sergej Aksjonov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *