Ukrajinci práve zastavili tranzit ropy na Slovensko! Najhorší scenár sa naplnil

Ukrajinci dnes zastavili tranzit ropy, ktorý vedie z Ruska na Slovensko cez ropovod Družba. Dôvodom majú byť nezhody s platením za použitie jeho ukrajinskej časti.

Slovenska tak má rezervu ropy na asi pár mesiacov.

Podľa agentúry Bloomberg dôvodom prerušenia sú problémy s platbou. Potvrdila to aj ruská spoločnosť Transnefť. Ruský prevádzkovateľ ropovodov nezaplatil ukrajinskému prevádzkovateľovi a Ukrajina preto ropu neposlala ďalej.

Cez tento ropovod prúdi ropa aj do Česka či Maďarska.

Agentúra Reuters uviedla, že Gazprom banka nemohla previesť peniaze pre sankcie Európskej únie, ktoré uvalila na Rusko.

Rusi by podporili akékoľvek Putinovo rozhodnutie o Ukrajine, ukázal prieskum

Asi 60 percent ruských občanov by podporilo rozhodnutie prezidenta Vladimíra Putina začať novú ofenzívu na Kyjev, ale 65 percent by tiež súhlasilo aj s jeho rozhodnutím „špeciálnu operáciu“, teda ruskú vojnu na Ukrajine, zastaviť a podpísať mierovú dohodu. Vyplýva to z nového sociologického prieskumu, o ktorom v utorok informoval denník Kommersant. Denník doplnil, že podľa osloveného politológa tento zdanlivý rozpor súvisí s neochotou ľudí premýšľať o zložitých politických problémoch.

IAB: Nemecko kvôli vojne na Ukrajine príde o 260 miliárd eur z pridanej hodnoty

Kvôli ruskej invázii na Ukrajinu a vysokým cenám energií Nemecko do roku 2030 príde o 260 miliárd eur (6,4 bilióna korún) z pridanej hodnoty, čo bude mať negatívny dopad na trh práce. S odvolaním sa na štúdiu inštitútu pre výskum trhu práce IAB o tom informovala agentúra Reuters. V porovnaní s výhľadom, ktorý počítal v Európe s mierom, bude hrubý domáci produkt (HDP) očistený o ceny v budúcom roku v Nemecku o 1,7 percenta nižší, uvádza štúdia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *