Aj keď budú energie drahšie, Nemecko pevne stojí za sankciami a podporuje Ukrajinu

Nemecký kancelár Olaf Scholz vyhlásil, že jeho krajina nepoľavuje v sankciách proti Rusku, aj keď sa očakáva ďalší nárast účtov za energie.

„Čakajú nás ťažké mesiace. Je však jasné, že stojíme pevne na strane Ukrajiny a stojíme za sankciami, na ktorých sme sa dohodli spolu s Európskou úniou a medzinárodným spoločenstvom,“ vyjadril sa hovorca kancelára Scholza.

V prejave na pravidelnej tlačovej konferencii v Berlíne hovorca tiež vylúčil schválenie odloženého plynovodu Nord Stream 2.

Hovorca ruského ministerstva obrany obvinil ukrajinské delostrelectvo z ostreľovania Záporožskej jadrovej elektrárne

Hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov dnes podľa ruských agentúr obvinil ukrajinské delostrelectvo z nedeľného ostreľovania Záporožskej jadrovej elektrárne. Tvrdí, že útok poškodil vedenie vysokého napätia, ktoré zásobuje elektrinou Záporožskú a Chersonskú oblasť, ktorých časti sú pod ruskou okupáciou. „V Záporožskej jadrovej elektrárni došlo k prepätiu, ktoré spôsobilo dym na otvorenom rozvádzači stanice,“ povedal Konašenkov. Výkon dvoch blokov elektrárne bol podľa neho znížený, aby sa zabránilo narušeniu prevádzky elektrárne.

Záporožská jadrová elektráreň pracuje v normálnom režime, povedal proruský činiteľ

Ukrajinská Záporožská jadrová elektráreň pracuje v „normálnom režime“. Podľa agentúry TASS to v pondelok vo vysielaní kanála Rossija 24 povedal šéf proruskej oblastnej správy Jevhen Balickyj. Kyjev a Moskva sa vzájomne obviňujú z víkendového ostreľovania najväčšej jadrovej elektrárne v Európe. Šéf ukrajinskej štátnej jadrovej spoločnosti Enerhoatom podľa agentúry Reuters vyzval, aby sa toto zariadenie stalo demilitarizovanou zónou.

„Máme od armády a zástupcov ruského Rosatomu, ktorí tu situáciu sledujú, informáciu, že všetko je v normálnom režime,“ vyhlásil Balickyj. „Dva reaktory nepracujú na plný výkon a kontrolujú ich v súčasnej dobe ruské štruktúry,“ cituje ho ďalej TASS.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *