Ukrajinci odkazujú Putinovi: Realita Ruskej federácie je hanba, porážka a jej rozpad

Tajomník ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany Oleksij Danilov reagoval na stredajšie slová hovorcu ruského prezidenta Dmitrija Peskova, že v záujme dosiahnutia mieru je potrebné zohľadniť „nové územia Ruskej federácie“.

Podľa Danilova takéto územia neexistujú. Peskovovi odporučil, aby vystúpil zo stavu informačného delíria.

„Neexistuje realita, v ktorej by existovali „nové územia v rámci Ruskej federácie“. Je načase, aby sa hovorcovia Kremľa dostali zo stavu informačného delíria. Realitou Ruskej federácie je hanba, porážka a jej rozpad,“ napísal Danilov v stredu popoludní na Twitteri.

„Žiadny ‚mierový plán‘ sa nebude realizovať bez zohľadnenia týchto skutočností. Komunikácia s čertmi vedie k nešťastnému úpadku od reality,“ dodal v zjavnej narážke na Peskovovo vyhlásenie, že žiadny mierový plán sa neuskutoční, ak sa Ukrajinci nevzdajú regiónov, ktoré sa Rusko v septembri pokúsilo anektovať v rozpore s medzinárodným právom.

Ruská federácia ústami svojich hovoriacich hláv signalizuje, že má v úmysle pokračovať vo vojenskej agresii, kým Ukrajina nelegalizuje anektované územia. Ruskí okupanti však žiadnu z nich plne nekontrolujú.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj medzitým propaguje svoj desaťbodový mierový plán, ktorý prvýkrát oznámil v novembri. Okrem iného o ňom už rokoval s americkým prezidentom Joeom Bidenom a opakovane vyzval svetových lídrov, aby na jeho základe zorganizovali celosvetový mierový samit.

Tento samit by sa mohol uskutočniť koncom februára v OSN, navrhol šéf diplomacie Dmytro Kuleba. Rusko sa podľa neho môže zúčastniť, ale len pod podmienkou, že osoby zodpovedné za agresiu a páchanie vojnových zločinov v nej sa postavia pred osobitný tribunál.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *