Ukrajinci obkľúčili 5-tisíc ruských vojakov a tí dostali pokyn, aby ostali a držali pozície. Čaká nás masaker

Ukrajinské jednotky obkľúčili strategicky dôležité mesto Lyman na východe krajiny, oznámil v sobotu dopoludnia v televízii ukrajinský šéf lúhanskej vojenskej správy Serhij Hajdaj. V obkľúčení sa podľa neho ocitlo vyše päťtisíc nepriateľov, ktorým údajne ruské velenie zakázalo stiahnuť sa. Obrázky na sociálnych sieťach dokazujú, že ukrajinskí vojaci už dosiahli hranice mesta.

O tom, že ukrajinské jednotky obkľúčili Lyman, kde sa nachádza asi 5000 až 5500 ruských vojakov, informoval aj hovorca východného zoskupenia ukrajinských síl Serhij Čerevatyj. Pripustil podľa agentúry Reuters, že počet Rusov môže byť nižší kvôli ich stratám a pokusom preraziť z obkľúčenia.

„Niektorí sa vzdávajú, majú veľa zabitých a zranených, ale operácia ešte neskončila,“ upozornil hovorca Čerevatyj. Armáda podľa neho oslobodila päť obcí pri Lymane: Jampil, Novoselivku, Šandryholove, Drobyševe a Stavky, kde teraz pokračujú „stabilizačné opatrenia“.

„Okupanti požiadali svoje vedenie o možnosť odísť, čo odmietlo. Teraz majú tri možnosti: pokúsiť sa preraziť, vzdať sa alebo zomrieť spoločne. Je ich asi päťtisíc, presný počet nie je známy,“ povedal Hajdaj vo vysielaní televízneho kanála FreeDom.

Počet päťtisíc obkľúčených ruských vojakov je podľa jeho slov „kolosálny“ a nikdy predtým sa nič také nestalo, citovala Hajdaja Ukrajinská pravda.

Podľa BBC nie je jasné, či rozhodnutie nestiahnuť ruské jednotky z Lymanu je chyba ruského velenia, dôsledok tlaku Kremľa, alebo úmyselné obetovanie časti síl kvôli viazaniu jednotiek nepriateľa podľa vzoru ukrajinskej obrany Mariupolu na začiatku vojny.

„Sme v obkľúčení. Jednoducho volám, aby som sa rozlúčil,“ hovorí nemenovaný ruský vojak svojej žene v odpočúvanom telefonáte, ktorého nahrávku zverejnila ukrajinská rozviedka. Vojaka, ktorý aj napriek zákazu používania mobilných telefónov zavolal, sa žena pýta, či dostali rozkaz zomrieť, a potom sa ho pokúša upokojiť.

Hajdaj dodal, že v tejto chvíli sú už odrezané všetky trasy na zásobovanie muníciou alebo na odchod okupantov.

Americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW) v sobotu ráno vydal predpoveď, podľa ktorej ukrajinské vojská najskôr plne obkľúčia či dobyjú strategicky dôležitý Lyman počas nadchádzajúcich 72 hodín.

Aktualizácia 16:29

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že stiahlo ruské vojská z Lymanu na východe Ukrajiny na výhodnejšie pozície. Boje však pokračujú, píše Ukrajinská pravda.

Ruská štátna agentúra RIA Novosti s odkazom na ruské ministerstvo obrany tvrdí, že za posledných 24 hodín Rusi zneškodnili viac ako 200 ukrajinských vojakov, päť tankov a deväť obrnených vozidiel.

„Napriek utrpeným stratám a výraznej prevahe v sile a vybavení nepriateľ priviedol zálohy a pokračoval v ofenzíve v tomto smere,“ uviedlo ministerstvo obrany.

Ruské telegramové kanály informovali, že centrum mesta je v rukách ukrajinských vojakov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *