Ukrajina nám ide zvýšiť poplatok za tranzit ropy. To je tá vďaka za našu pomoc?

Kým Slovensko posiela Ukrajine vojenskú a civilnú pomoc, aby prežila zimu v miliónoch eur, tak Ukrajine sa chystá zvýšiť cenu za tranzit ruskej ropy, ktorá k nám prúdi cez jej územie.

Ukrajina chce od budúceho roka zvýšiť poplatok za tranzit ropy do Maďarska a na Slovensko o viac ako 18 percent na 13,60 eura za tonu.

S odkazom na prevádzkovateľov ukrajinskej siete ropovodov Ukrtransnafta o tom dnes informovala agentúra Bloomberg. Ukrajinský podnik tvrdí, že na zvýšenie ceny je nútený kvôli tomu, že Rusi poškodili jeho energetickú infraštruktúru.

„Pokračujúce ničenie ukrajinskej energetickej infraštruktúry viedlo k výraznému nedostatku elektriny, k zvýšeniu jej nákladov, k nedostatku paliva a náhradných dielov,“ stojí v liste, do ktorého mal Bloomberg možnosť nahliadnuť.

Čakať teda môžeme ešte drahšie pohonné hmoty v čase, kedy my posielame Ukrajine pomoc.

Nemecko poskytne Poľsku systémy protivzdušnej obrany

Nemecko poskytne Poľsku systémy protivzdušnej obrany, potvrdil to poľský minister obrany Mariusz Blaszczak, informuje Kyiv Independent.

Rozhodnutie o poskytnutí systému Patriot oznámila pôvodne nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová, v nadväznosti na incident z minulého týždňa, pri ktorom dopadla na poľské územie raketa ukrajinskej protivzdušnej obrany.

Kyjev a Moskva vyzvali na ochranu Záporožskej elektrárne, viní sa vzájomne z útokov

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a hovorca Kremľa Dmitrij Peskov dnes vyzvali, aby medzinárodné spoločenstvo ochránilo Záporožskú jadrovú elektráreň, ktorú na Ukrajine okupujú ruské vojská.

Obaja pritom vo svojich vyhláseniach obvinili druhú stranu z ostreľovania zariadenia, ktoré je najväčším svojho druhu v Európe. Informovala o tom agentúra Reuters.

Areálom jadrovej elektrárne v sobotu av nedeľu otriasli silné explózie. Odborníci Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE), ktorí sú v zariadení prítomní, ohlásili škody na niektorých budovách, systémoch a vybavení. Poškodenie ale podľa nich jadrovú bezpečnosť neohrozuje.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *