Ukrajina dobýja územie a Putin reaguje, ako by sa nič nedialo: Nebojuje celá ruská armáda, keď bude treba, budú väčšie útoky

Rusko bude ďalej pokračovať vo svojej ofenzíve na ukrajinskom Donbase nehľadiac na pokusy Kyjeva o protiútok, vyhlásil v piatok podľa agentúry TASS ruský prezident Vladimír Putin, ktorý je v uzbeckom Samarkandu na summite Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (SCO). Pred novinármi ruský prezident tiež uviedol, že plán „špeciálnej vojenskej operácie“, ako Moskva svoju inváziu označuje, zostáva rovnaký a nemení sa.

„Plán špeciálnej vojenskej operácie úpravám nepodlieha,“ povedal Putin. Kyjevu pohrozil, že by ruské sily mohli na Ukrajine pristúpiť k ešte väčším útokom ako doteraz.

„Ruské ozbrojené sily podnikli na Ukrajine niekoľko citeľných úderov. Povedzme, že to boli výstražné údery. Ak sa bude situácia ďalej vyvíjať podobne, naša reakcia bude vážnejšia,“ povedal. Doplnil, že na Ukrajine nebojuje celá ruská armáda, ale iba vojaci na základe zmluvného vzťahu. V ruských ozbrojených silách slúžia aj vojaci základnej služby.

Ukrajinu počas piatku Putin obvinil, že sa na ruskom území pokúša o „teroristické útoky“, a to aj v okolí jadrových elektrární. Rusko je pritom samo už dlhú dobu terčom medzinárodnej kritiky po tom, čo jeho sily obsadili ukrajinskú Záporožskú jadrovú elektráreň. Kyjev a Moskva sa vzájomne obviňujú z pokračujúcich útokov na ňu, Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) zatiaľ márne žiada zriadenie demilitarizovanej zóny v okolí rozľahlého zariadenia.

„Sme svedkami pokusov o teroristické útoky, ktoré sa pokúšajú poškodiť našu civilnú infraštruktúru. Reagujeme na to zatiaľ ukáznene, ale to platí len doteraz,“ povedal podľa ruskej televízie RT Putin.

Ruský prezident zároveň okomentoval aktuálne prebiehajúcu ukrajinskú protiofenzívu v Charkovskej oblasti. Podľa Putina majú ľudia sledujúci túto operáciu Kyjeva „počkať, ako sa to vyvinie“. Ukrajinci hlásia, že sa im Rusov podarilo zaskočiť úplne nepripravených, pričom ich ženou na ústup a získavajú späť veľkú časť obsadeného územia. Tieto informácie potvrdzujú aj západní experti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *