Putin: Európa chce plyn? Stačí urobiť len jednu vec

Vladimir Putin tvrdí, že nie je zodpovedný za energetickú krízu a zároveň hlási, že Európa má urobiť jednoduchý krok, aby sa vymanila z tejto krízy.

Podľa Putina stačí zrušiť sankcie na nový plynovod Nord Stream 2 „ak je situácia v Európe taká vážna, stačí zrušiť sankcie na Nord Stream 2. Ten má kapacitu 55 miliárd kubických metrov ročne“.

Plynovom Nord Stream 2 vedie z  Ruska do Nemecka po dne Balstského mora a po začatí ruskej invázie na Ukrajine sa Nemecko rozhodlo nespustiť jeho prevádzku.

Zelenskyj: Rusko je teroristickou krajinou

„Rusko je teroristickou krajinou. Neviem prečo to svetu trvá tak dlho spoznať to,“ píše na sociálnych sieťach ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ten tieto slová napísal v súvislosti s ukrajinským oslobodením mesta Izjum, kde bolo nájdených vyše 400 zakopaných mŕtvol. „Koľko umučených Ukrajincov tu letí nie je známe. Koľko ďalších našich ľudí musí zomrieť, aby to všetci ostatní pochopili?“ napísal ďalej Zelenskyj.

Putin: Rusko pokračuje v ofenzíve na Donbase aj napriek ukrajinským pokusom o protiútok

Rusko pokračuje vo svojej ofenzíve na ukrajinskom Donbase nehľadiac na pokusy Kyjeva o protiútok, vyhlásil počas piatku podľa agentúry TASS ruský prezident Vladimír Putin, ktorý je v uzbeckom Samarkandu na summite Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (SCO). Ten ďalej vyhlásil, že na Ukrajine vraj nebojuje celá ruská armáda, ale „len vojaci so zmluvou“. Plán tzv. „špeciálnej vojenskej operácie“ ako Kremeľ inváziu nazýva, podľa Putina zostáva rovnaký.

Ukrajinská strana v posledných týždňoch prešla do protiofenzívy na juhu a severovýchode Ukrajiny, kde donútila ruské sily k ústupu. Moskva zatiaľ v súvislosti s ukrajinským postupom slová ako protiofenzíva či protiútok nepoužívala, oslobodenie Charkovskej oblasti Ukrajinou a stiahnutie svojich vojakov vysvetľuje ako preskupenie ruských síl.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *