Turecké banky sa pripájajú k ruskému bankovému systému

Päť tureckých bánk sa pripája k ruskému platobnému systému Mir, uviedol podľa agentúry Bloomberg turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na spiatočnej ceste z ruského Soči, kde rokoval so svojím ruským náprotivkom Vladimírom Putinom. Výhody z toho budú mať ako ruskí turisti, tak aj Turecko, povedal Erdogan.

Platobný systém Mir je ruská analógia k zahraničným službám, ako sú Visa alebo Mastercard. Obaja menovaní poskytovatelia kreditných kariet po napadnutí Ukrajiny Ruskom podnikanie v Rusku pozastavili.

Turecké banky urobili ohľadom ruských platobných kariet významný pokrok a platby v rubľoch budú znamenať finančnú vzpruhu ako pre Rusko, tak Turecko, oznámil Erdogan v lietadle pri ceste zo Soči. Doplnil, že v Rusku rokovali aj guvernéri ruskej a tureckej centrálnej banky.

Počas rozhovorov v Soči sa Putin s Erdoganom dohodli, že Turecko začne za ruský plyn čiastočne platiť v rubľoch. Erdogan povedal, že jeho stretnutie s Putinom môže otvoriť úplne odlišnú kapitolu v turecko-ruských vzťahoch. Turecko síce odsúdilo ruskú inváziu na Ukrajinu, sankcie na Rusko ale neuvalilo.

SBU zadržala dvoch mužov podozrivých zo spolupráce s FSB

Ukrajinská tajná služba SBU zadržala dvoch mužov podozrivých zo spolupráce s ruskou tajnou službou FSB. Zadržaní podľa podozrenia SBU určovali ciele pre ruské strely, ktoré v južnom krajinskom meste Mykolajiv zničili infraštruktúru, napísal ruskojazyčný server BBC.

Do ukrajinského prístavu si prvýkrát od začiatku vojny priplávala cudzia loď pre náklad

V sobotu prvýkrát od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu v jednom z ukrajinských prístavov zakotvila loď plávajúca pod cudzou vlajkou, ktorá naloží tovar. S odvolaním sa na ukrajinského ministra dopravy Oleksandra Kubrakova o tom informovala agentúra Unian.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *